بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

از قفسه‌های خالی بانک سلول‌های بنیادی تا کشف ماهیت عجیب لکه‌های کره ماه

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، «جهان علم» جهانی بی‌پایان است و هر روز درهای جدیدی را به روی انسان‌ها می‌گشاید. 

هفته گذشته نیز ما شاهد تحقیقات و کشفیات زیادی از سوی دانشمندان سراسر جهان بودیم که گزیده‌ای از این رویدادهای علمی را در زیر مشاهده می‌کنید. 

تایید وجود آب در لکه قرمز مشتری

محققان وجود آب در لکه قرمز مشتری را تایید کردند.

***

مزارع بادی و خورشیدی در صحرای آفریقا گرمای جهانی را کاهش می‌دهد

محققان دریافتند که ایجاد مزارع بادی و خورشیدی در صحرای آفریقا گرمای جهانی را کاهش می‌دهد.

***

کم یا زیاد شدن طول زمان، تحت تاثیرمداخلات مغزی است

محققان به تازگی دریافتند که کم یا زیاد شدن طول زمان تحت تاثیر مداخلات مغزی صورت می‌گیرد.

***

بهبود عملکرد ایمپلنت دندانی با آزمایش های جدید توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به مطالعه طراحی ایمپلنت دندانی برای بهبود عملکرد ایمپلنت ها و یافتن مدلی بهینه برای این اقدام شدند.

***

راه اندازی طرح جاه طلبانه پاکسازی اقیانوس

سرانجام طرح جاه طلبانه چند میلیون دلاری پاکسازی آب های اقیانوس از طریق نصب لوله های چند کیلومتری مکنده آلاینده ها به پایان رسید.

***

کشف کوسه گیاه‌خوار!

محققان به تازگی گونه جدیدی از کوسه گیاه‌خوار را کشف کردند.

***

تولید سبک ترین و کوچک ترین سیستم غواصی جهان

شرکت بلو3 از تولید سیستم جدیدی برای غواصی خبر داده که سبک ترین و کوچک ترین ابزار غواصی جهان لقب گرفته است.

***

ساخت خانه به شکل توپ

این روزها استفاده از فضاهای کوچک و مرده برای ساخت خانه به خصوص در شهرهای بزرگ رونق گرفته و تولید خانه هایی به شکل بیضی، چند ضلعی و غیره متداول شده است.

***

فناوری نانو ایرانی به کمک بهبود گردش خون آمد

محققان ایرانی موفق به تولید نخ‌هایی شدند که این نخ‌ها می‌تواند بخشی از انرژی حرارتی خارج شده از بدن را که در فعالیت‌های روزمره در بدن به هدر می‌رود، بازگرداند.

***

تهیه نقشه قطب جنوب با دقت بی سابقه

محققان دو دانشگاه مینه سوتا و اوهایو با همکاری یکدیگر موفق به تهیه نقشه ای جدید از قطب جنوب با کیفیت و دقتی بی سابقه شده اند.

***

کوالاها تا سال 2050 منقرض می‌شوند

محققان اعلام کردند که به دلایلی از جمله خشکسالی کوالاها تا سال 2050 منقرض خواهند شد.

***

تولید هلکوپتر خودران برای امداد هوایی

تولید هلکوپترهای خودران و بدون نیاز به خلبان هنوز چندان متداول نیست، اما گسترش این پدیده می تواند نحوه انجام عملیات امداد و نجات را متحول کند.

***

بهره‌گیری محققان ایرانی از فناوری نانو برای ترمیم استخوان

محققان ایرانی با استفاده از فناوری نانو، داربست‌های استخوانی را به‌عنوان ساختارهایی با قابلیت جایگزینی استخوان ارائه دادند.

***

قفسه‌های خالی بانک سلول‌های بنیادی دراثر ترس از اهدای سلول

با وجود آنکه اهدای سلول‌های بنیادی می‌تواند زندگی برخی بیماران لاعلاج را نجات دهد اما ترس از اهدای آن سبب خالی شدن قفسه‌های بانک سلول‌های بنیادی شده است.

***

اثر داروی بیهوشی بر روی گیاهان!

محققان دریافتند که داروهای بیهوشی علاوه بر انسان و حیوانات بر روی گیاهان نیز تاثیر می‌گذارند.

***

انتقال مستقیم دارو به مغز ممکن می شود

محققان روش تازه ای ابداع کرده اند که انتقال مستقیم دارو به مغز را با استفاده از اسپری بینی ممکن می کند. در این روش ذرات نانو حاوی دارو به طور مستقیم به مغز می رسند.

***

تولید پهپاد ارزان برای فیلم برداری باکیفیت

اگر علاقمند به استفاده از یک پهپاد با قیمت پایین و امکانات مناسب برای فیلم برداری و عکاسی هستید، یک گزینه مناسب با قیمت 129 دلار دسترس شماست.

***

حتی داروهای ضدافسردگی هم می توانند باکتری ها را مقاوم کنند

خطر مقاوم شدن باکتری ها در برابر انواع آنتی بیوتیک ها به علت مصرف بیش از حد این نوع دارو روز به روز در حال گسترش است.

***

بهینه‌سازی طول تاج ایمپلنت دندانی از سوی محقق ایرانی

پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات موفق شد با انجام بهینه‌سازی طول تاج ایمپلنت دندانی، استحکام ایمپلنت و بافت‌های اطراف آن را افزایش دهد و شل‌شدگی و شکست در ایمپلنت دندانی را کاهش دهد.

***

ماهیت عجیب لکه های کره ماه مشخص شد

دانشمندان سرانجام موفق شدند ماهیت لکه های عجیب و درخشان موجود بر روی سطح کره ماه را مشخص کنند. این لکه ها مانند خامه هایی که بر روی سطح قهوه پخش می شوند در نوسان هستند.

***

ردگیری امواج مغزی برای مقابله با افسردگی توسط محقق ایرانی

دانشمندان به روش جدیدی برای رمزگشایی از امواج مغزی انسان دست یافته اند و می گویند از این طریق می توان حالات روحی و روانی افراد را بهتر درک کرد.

***

ارائه یک تحقیق ایرانی موثر در درمان سرطان روده

محققان ایرانی موفق شدند با استفاده از علم نانوفناوری، روشی برای خالص‌سازی پروتئین‌های دارویی ارائه دهند که این روش در درمان سرطان روده مورد آزمایش قرار گرفته است.

***

تولید کوچک ترین ربات جهان به شکل توپ

شرکت اسفرو ربات جدیدی را تولید کرده که به شکل یک توپ است و می توان آن را کوچک ترین ربات جهان لقب داد. این ربات قابل برنامه ریزی دارای یک نمایشگر ال ای دی نیز هست.

***

تولید صندلی تاشو در ابعاد بطری آب

این روزها انواع مختلفی از صندلی های پیشرفته تولید و عرضه شده اند که بدن را گرم می کنند یا قابلیت های دیگری دارند، اما شاید مهم ترین نکته در این زمینه کاستن از ابعاد آنها باشد.

***

ساخت دارویی از گیاهان بومی ایران برای رفع درد زانو

ساخت و فرمولاسیون داروی جدید ضد آرتروز و ضد درد زانو با منشأ گیاهی عنوان پژوهشی است که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و توسط محققان کشور انجام شد.

***

استفاده از پهپاد در معماری برای ایجاد سقف ها و پل های متحرک

تا به حال از پهپادها برای انجام ماموریت های پروازی و شناسایی یا عکاسی و فیلم برداری استفاده می شد، اما ظاهرا قرار است در آینده از آنها در حوزه معماری هم استفاده شود.

***

تولید بومی آنتی بادی جدید با کاربرد تشخیص سرطان

دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با راهنمایی و همکاری محققان پژوهشگاه فناوری‌های نوین جهاد دانشگاهی ابن سینا موفق به تولید آنتی بادی با روش طراحی پپتید جهت تشخیص سرطان شد.

***

آزمایش خونی که وضعیت ساعت داخلی بدن را هم مشخص می کند

در درون بدن همه انسان ها یک ساعت داخلی وجود دارد که فرایندهای بیولوژیک روزانه و متنوع بدن انسان از طریق آن برنامه ریزی شده و اتفاق می افتد.

***

پرواز موفق تاکسی هوایی در انگلیس

یک شرکت انگلیسی با موفقیت یک تاکسی هوایی را در شهر بریستول به پرواز درآورده و امیدوار است در آینده امکان استفاده گسترده از این خودروهای پرنده فراهم شود.

***

رباتی که با نخ نقاشی می کشد

احتمالا همه شما نقاشی هایی را دیده اید که با استفاده از نخ های رنگی دوختنی و بر مبنای روش های مورد استفاده در خیاطی طراحی شده اند و حالا این روش به ربات ها سرایت کرده است.

***

علم رباتیک صنعت تولید انیمیشن را متحول می کند

محققان موفق به طراحی سیستمی رباتیک شده اند که نحوه استفاده از نرم افزارهای تولید انیمیشن را متحول کرده و کاری می کند که جزئیات حرکات شخصیت های کارتونی کاملا مانند انسان باشد.

انتهای پیام/

بنیادی ماهیت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار