بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

پیش بینی تولید ۲.۲ میلیون تن سبزی و صیفی گلخانه‌ای

غلامرضا تقوی:

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ­پیش بینی می‌شود امسال حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن سبزی و صیفی گلخانه‌ای در کشور تولید شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، غلامرضا تقوی با اعلام این مطلب افزود: در صورت احداث هزار هکتار گلخانه در سال جاری، حدود ۲۰۰ هزار تن محصولات گلخانه‌ای افزایش می‌یابد و به رقم حدود ۲.۲ میلیون تن می‌رسد.

وی میزان تولید سبزی و صیفی گلخانه‌ای در سال ۹۶ را دو میلیون و ۲۶ هزار تن عنوان کرد.

وی تنوع بخشی به تولیدات گلخانه‌ای را از رویکرد‌های وزارت جهاد کشاورزی در راستای کمک به تنظیم بازار و صادرات دانست و گفت: با اقدامات ترویجی و آموزشی درسال گذشته ۱۰ درصد به سطح کشت گوجه فرنگی گلخانه‌ای و ۱۳ درصد تولید آن در فضای گلخانه افزوده شد و سطح و تولید خیار گلخانه‌ای کمتر شده است.

وی افزود: کشت محصولات باغی و سبزی و میوه‌های جدید در محیط‌های کنترل شده شامل گلخانه‌ها و سایبان ها، ظرف سال گذشته ۱۲۴ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ گفت: در سال ۹۵ حدود ۹۰ هکتار از سطح گلخانه‌ها مربوط به محصولات باغی بوده که به طور عمده شامل مرکبات هلو، انگور و شلیل، انار و گیاهان دارویی می‌باشد.

وی افزود: تولید در گلخانه‌ها و سایبان‌ها در باغ‌ها علاوه بر افزایش کیفیت و کمیت محصولات در صرفه جویی مصرف آب نیز موثر است.

تقوی با بیان آن که باغداران از اجرای سایبان در باغات خود به علت کمک به کاهش تبخیر آب، استقبال کرده اند، گفت: پیش بینی می‌کنیم سال آینده جهش خوبی در توسعه سایبان‌ها داشته باشیم و در دو سال اتی بیش از ۷۰۰ هکتار از باغات زیر سایبان و محیط‌های کنترل شده قرار بگیرد.

وی درباره تغییرات نرخ ارز و تاثیر آن بر فعالیت‌های گلخانه‌ای افزود: تحولات نرخ ارز تاثیراتی در بخش نهاده از جمله بذر F۱ سبزی و صیفی گلخانه ای، کود، سموم و سایر نهاده‌ها داشته است و برای افرادی که در حال احداث گلخانه بودند این تاثیرات مربوط به هزینه تجهیزات و سازه‌های گلخانه‌ای وارداتی می‌شود که با هماهنگی‌های صورت گرفته تلاش کرده ایم این تاثیرات را به حداقل برسانیم.

تقوی گفت: قطعات، تجهیزات و سازه‌های گلخانه‌ای وارداتی قرار شده با نرخ ارز سامانه نیما وارد کشور شود.

وی درباره بذر سبزی و صیفی مورد نیاز گلخانه‌ها افزود: سالانه حدود ۵۰۰ میلیون قطعه بذر سبزی و صیفی گلخانه‌ای مورد نیاز است که بخش کمی از آن در داخل تولید می‌شود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی گفت: در چند سال اخیر دو شرکت داخلی به فناوری تولید بذر F۱ گلخانه‌ای دست پیدا کرده و در حال تولید هستند که نیاز به حمایت ویژه دارند.

وی افزود: معافیت‌های مالیاتی، تامین سرمایه در گردش و واگذاری اراضی از جمله حمایت‌هایی است که این تولید کنندگان به آن نیاز دارند.

تقوی درباره حمایت از گلخانه‌های بزرگ مقیاس که با رویکرد تولید برای صادرات احداث می‌شوند، گفت: برای تاسیس گلخانه‌ها ۱۴۵۳ میلیارد تومان از طریق بانک کشاورزی درخواست تسهیلات صورت گرفته که از ابتدای سال ۹۷ تا پایان مرداد ۱۸۲ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

وی افزود: مبلغ ۱۶۳ میلیارد تومان نیز از طریق سایر بانک‌ها پرداخت شده و نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان از طریق سامانه کارا در حال پرداخت است.

تولید میلیون گلخانه

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار