بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

هشدار اورژانس آذربایجان شرقی در مورد مسمومیت با قارچ‌های وحشی

 قارچ‌های وحشیرئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تاکید کرد: از چیدن و لمس و مصرف قارچ‌های روییده در طبیعت و کوه و دشت خودداری کنید.

به گزارش ایسنا فرزاد رحمانی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: احتمال مسمومیت و مرگ در پی مصرف برخی قارچ‌های موجود در طبیعت بسیار بالا بوده و اقدام به چنین کاری‌، سالانه افراد زیادی را روانه بیمارستان می‌کند.

وی با بیان اینکه همه قارچ‌های موجود در طبیعت خوراکی نیستند، گفت: خوردن چند لقمه از قارچ‌های سمی می‌تواند کبد، کلیه یا حتی مغز را از کار انداخته و حتی موجب مرگ شود.

وی با تاکید بر اینکه باید از چیدن و مصرف قارچ‌های روییده در طبیعت و کوه و دشت خودداری کرد، افزود: تشخیص وحشی، خوراکی و یا سمی بودن قارچ از روی ظاهر آن، ممکن نبوده و تنها آزمایشگاه می‌تواند خوراکی بودن آنها را تأیید کند که هیچ آزمایشی هم وجود ندارد که بتوان از خوراکی بودن قارچ اطمینان حاصل کرد.

وی، علایم زودرس مسمومیت با قارچ را شامل تهوع و استفراغ، اسهال، شکم درد و تعریق عنوان و اضافه کرد: گاهی علایم مغزی مانند توهم، خواب آلودگی، تشنج و یا بی قراری با این نشانه‌ها همراه می‌شود.

رئیس اورژانس دانشگاه با بیان اینکه ایـن علایم چهار تا 24 ساعت بعد از خوردن قارچ ظاهر می شود، گفت: نشانه‌های دیر رس مسمویت با قارچ شامل مسمومیت کبدی، کلیوی یا آسیب‌های مغزی بوده و ممکن است روزها یا هفته‌ها بعد ظاهر شود.

وی، خاطر نشان کرد :پختن، آب پز یا کباب کردن قارچ‌های وحشی موجود در طبیعت خاصیت سمی آن‌ها را از بین نمی‌برد و تنها راه پیشگیری از مسمومیت با قارچ، پرهیز از مصرف آن‌ها است.

وی در پایان، یادآور شد؛ سم قارچ، پاد زهری ندارد.

هشدار اورژانس آذربایجان مسمومیت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار