بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

بی‌توجهی به دستورات بهداشتی به اقتصاد و فرهنگ کشور آسیب می‌زند

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سیدمحمد غروی، عضو شاخص جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفتگویی با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: مردم در این شرایط به خدا توکل کنند و اعتماد به لطف و محبت پروردگار داشته باشند و همچنین به ائمه معصومین علیهم‌السلام توسل کنند.

وی افزود: باید باور داشته باشیم، این توکل و توسل است که تأثیر روحی و معنوی بر ما خواهد داشت، چراکه این توکل و توسل موضوعیت دارد و زمینه تقویت روحیه معنوی و افزایش توانایی در مقابل این بیماری را در ما ایجاد می‌کند و از طرفی موجب لطف و رحمت الهی قرار می‌گیریم.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: توجه به دعای هفتم صحیفه سجادیه و یا دعای بیست و سوم که بیشتر جنبه سلامت در آن دیده شده، بسیار تأثیرگذار است، باید این دعاها را با توجه بخوانیم و برای رهایی بیماران از این ویروس منحوس دعا کنیم. همچنین برای کسانی که به این عزیزان خدمت می‌کنند و در خط مقدم قرار دارند، دعا کنیم.

وی تاکید کرد: دعا بسیار تأثیر معنوی بر انسان دارد و ما برخی مواقع از آن غافل می‌شویم. البته انجام این دعا و نیایش در چنین شرایطی مستلزم این نیست که حتماً در مشاهد مشرفه انجام شود، زیرا انسان وقتی با خدا ارتباط معنوی پیدا کند، در منزل هم می‌تواند این ارتباط را داشته باشد.

عضو برجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یادآور شد: مردم افزون بر دعا و نیایش باید، توصیه‌های بهداشتی که از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود را جدی بگیرند، باید این دستورات بهداشتی را عمل کنیم. همچنین سعی کنیم از رفت‌وآمدهای غیرضروری پرهیز شود و رفت‌وآمدهای بین‌شهری و درون‌شهری به غیر از ضرورت به حداقل برسد.

وی ادامه داد: البته انجام دستورات بهداشتی بسیار ضروری است و باید به آن عمل کنیم، اما از سوی دیگر نباید حالت افراطی به خود گرفت و دچار وسواس فکری شد، چون خود این کار آسیب‌زا است، ممکن است پس از عبور از این برهه دچار وسواسی فکری میان مردم شویم، بنابراین باید از هم‌اینک تعادل را در عمل به دستورات بهداشتی به کار گرفت.

آیت‌الله غروی تأکید کرد: شرایط فعلی کشور اقتضا نمی‌کند که در مشاهد مشرفه حضور پیدا کنیم و به دعا و مناجات بپردازیم، امیدواریم در فرصت مناسبی این اماکن مقدس زیارتی بازگشایی شوند و عزیزان با حفظ همه مسائل بهداشتی بتوانند به زیارت بروند. الآن بسیاری از مساجد کشور تعطیل هستند، حضور در این مساجد، انس بیشتر مردم را با خدا فراهم می‌کند؛ اما اکنون شرایط کشور اقتضای چنین موقعیتی را ندارد که مساجد باز باشند و مردم در این اماکن حضور یابند، امیدواریم مردم که در منازل خود حضور دارند از این فرصت معنوی بیشتر بهره بگیرند و با پروردگار متعال به راز و نیاز بپردازند.

وی با بیان اینکه ائمه اطهار علیهم‌السلام و اسلام به ما توصیه‌های بهداشتی فراوانی داشته‌اند، افزود: برخی از این موارد الآن جایگزین و بدیل ندارد و باید مورد توجه قرار بگیرند، اگر نسبت به این مسائل بی‌توجهی باشد، اقتصاد و فرهنگ ما دچار مشکلات می‌شود و برای آیندگان غیرقابل تحمل خواهد بود، اما اگر این توصیه‌ها را جدی بگیریم، می‌توانیم این بیماری را کنترل کنیم و شرایط معمول ایجاد شود و چرخه اقتصاد و گردش مسائل فرهنگی رونق بیشتری پیدا کند، اگر رعایت نکنیم، ممکن است، مشکلات نیز ادامه داشته باشد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه از همه مردم و مسئولان خواست تا تلاش کنند که این مشکلی که بر کشور تحمیل‌شده به‌سلامتی آن را پشت سر بگذرانیم و در ادامه گفت: برای همه عزیزانی که براثر عارضه این بیماری جان خود را از دست دادند، همچنین شهدای سلامت، دعا و طلب مغفرت می‌کنیم و دعا می‌کنیم کسانی که در بیمارستان هستند مورد لطف الهی قرار بگیرند و عیدی ما این باشد که این بیماری و ویروس از بین ملت‌ها برطرف شود و مشمول رحمت خاص و عام حضرت پیامبر رحمت (ص) قرار بگیریم.

توجهی دستورات بهداشتی اقتصاد فرهنگ

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار