بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

فارس من| بخت مجموعه گردشگری سرخه کِی باز می‌شود؟

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، شماری از مردم در سامانه «فارس من» که مطالبات و مشکلات مردمی را در سراسر کشور پیگیری می‌کند، موضوعی با عنوان «40 میلیارد بودجه دولتی برای مجموعه گردشگری سرخه چه شد؟» مطرح کرده‌اند.

آن‌ها با انتشار مطالبه‌ای در سامانه «فارس من» تصریح کردند که «آذرماه 97 حدود 8 ماه پیش بود که رئیس‌جمهوری در سفر به استان سمنان قول یک مجموعه گردشگری مدرن و بزرگ را در مجاورت شهر سرخه داد که قرار بود خدمات بی‌نظیری به زائرین مشهدالرضا (ع) ارائه کند.

رئیس‌جمهوری برای این پروژه بزرگ 40 میلیارد تومان پول هم اختصاص داد ولی متأسفانه بعد از هشت ماه هنوز یک آجر روی آجر گذاشته نشده است.

شورای شهر سرخه و مردم نیز بسیار پیگیر این پروژه بودند تا این پروژه ملی با مشارکت سرمایه‌های مردمی، هرچه بزرگ‌تر و باشکوه‌تر ساخته شود.

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که خودش اصالتاً سرخه‌ای است، قرار بود در این زمینه همکاری کند؛ ولی متأسفانه بعد از مدتی معلوم شد که این 40 میلیارد تومان پول در اختیار یک شرکت طراح ایرانی که در کانادا مستقر است، گذاشته شده و این شرکت نیز علی‌رغم دریافت پول هنگفت، عملاً هیچ‌گونه فعالیتی نمی‌کند تا جایی که حتی تسطیح زمین نیز انجام نشده در حالی که اغلب پول پروژه خرج شده است.

موضوع توسط نمایندگان و معتمدین شهر سرخه از نماینده میراث فرهنگی سمنان، استاندار و فرماندار و ریاست سازمان گردشگری پیگیری شد؛ ولی متأسفانه همه راه‌ها به یک شرکت مستقر در کانادا ختم می‌شود.

مدیرعامل شرکت ایرانی است و مدیرعامل این شرکت نیز به‌ندرت در ایران است و عملاً در دسترس نیست.

حالا جای سؤال از رئیس سازمان میراث فرهنگی این است که سرنوشت آن 40 میلیارد تومان پولی که برای این پروژه داده شد چه شد؟ از بین این‌همه شرکت و طراح و مهندس داخلی چرا این پروژه به کسی داده شد که در کانادا مستقر است؟ مگر قحط‌الرجال است؟ چرا از تجربه شرکت‌های ایرانی که در داخل ایران هم مستقر هستند، استفاده نشد؟ چه نسبتی یا رابطه‌ای در این واگذاری دخیل بوده؟

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری که خودش اصالتاً سرخه‌ای است، قرار بود در این زمینه همکاری کند

مردم زیادی از شهر سرخه و سمنان خواهان مشارکت در سرمایه‌گذاری در این پروژه بوده و هستند. چرا هیچ استقبالی از سرمایه‌گذاری مردمی نمی‌شود؟ ظاهراً این سفره فقط برای یک عده خاص چیده شده و نه همه مردم!

مطابق قول رئیس‌جمهوری قرار است این مجموعه تا پایان دولت فعلی حدود یک سال دیگر افتتاح شود تا هدیه‌ای از طرف رئیس‌جمهوری به مردم شهر خود و همشهریانش باشد.

واقعاً کدام عقل سالم می‌پذیرد که یک مجموعه گردشگری بزرگ ظرف یک سال باقیمانده ساخته شود؛ در حالی که هنوز یک آجر روی آجر گذاشته نشده؟ این همه اتلاف وقت و سرمایه برای چیست؟

آیا اصلاً قرار است چیزی ساخته شود یا فقط قرار بود آن 40 میلیارد تومان پول در حلقوم یک عده خاص ریخته شود؟

متأسفانه همه راه‌ها به یک شرکت مستقر در کانادا ختم می‌شود

مقام محترم قضایی چرا به این‌چنین موضوعاتی این‌قدر دیر ورود می‌کنند؟ هم‌اکنون وقت هوشیاری سیستم قضایی و رسیدگی است نه یک سال بعد!

مردم شهر سرخه، شورای شهر و معتمدین سرخه به‌طور دائم پیگیر سرنوشت این طرح به یغما رفته و به کما رفته هستند تا شاید بالاخره کسی پاسخگو باشد»؛ خبرگزاری فارس استان سمنان به بررسی موضوع پرداخته است.

عدم تخصیص اعتبارات احداث مجموعه گردشگری سرخه

احمد همتی، نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدی‌شهر در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس درباره ۴۰ میلیارد تومان بودجه احداث مجموعه گردشگری در سرخه اظهار کرد: هنوز تخصیصی در این رابطه داده نشده است.

وی با تأکید بر اینکه مبلغ احداث این مجموعه کمتر از رقم ۴۰ میلیارد تومان است، تصریح کرد: هنوز اعتباری به این طرح تخصیص داده نشده است.

مبلغ احداث مجموعه گردشگری سرخه کمتر از رقم ۴۰ میلیارد تومان است

نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدی‌شهر در مجلس با اشاره به اینکه قطعاً اگر اعتباری برای پروژه‌های گردشگری تخصیص داده شود، طرح‌ها اجرا و کارهای اولیه و نهایی نقشه‌ها و سایر موارد انجام می‌شود.

همتی با بیان اینکه اگر اعتباری تخصیص داده شد، قطعاً باید به‌صورت مناقصه اعلام شود، اظهار کرد: بعد از طی مراحل اداری، کار اجرایی شود.

ایجاد مجموعه گردشگری سرخه؛ به نفع کل استان

امیدعلی صادقی، کارشناس میراث فرهنگی در سمنان هم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس درباره احداث مجموعه گردشگری در سرخه اظهار کرد: احداث این مجموعه در سرخه نیاز بوده که در سفر رئیس‌جمهوری به استان سمنان مورد تصویب و در قالب پروژه‌های سفر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: کار مطالعاتی روی مجموعه گردشگری سرخه در حال انجام است و این طرح، در مرحله مطالعاتی قرار دارد.

این کارشناس میراث فرهنگی با تأکید بر اینکه استان سمنان از جاذبه‌های گردشگری خاصی برخوردار است، تصریح کرد: جاذبه‌های تاریخی سرخه یک فصل از کتاب قطور میراث فرهنگی سمنان بوده و قدیمی‌ترین مسجد جامع در سرخه ایجاد شده است.

در حال حاضر نمی‌توانیم بیش از یک روز گردشگران را در سمنان، سرخه و شاهرود نگه داریم

صادقی با اشاره به اینکه احداث مجموعه گردشگری سرخه به گردشگری کل استان سمنان کمک می‌کند، اضافه کرد: فرقی نمی‌کند این‌گونه اتفاقات زیرساختی در کدام شهر استان انجام شود؛ هر مرکز گردشگری که ایجاد شود، به حوزه گردشگری استان کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نمی‌توانیم بیش از یک روز گردشگران را در سمنان، سرخه و شاهرود نگه داریم، تصریح کرد: اگر مجتمع‌های گردشگری ایجاد شود، این مشکل برطرف می‌شود و مسافران می‌توانند در شهرهای مختلف استان برنامه داشته باشند و این زیرساخت‌ها برنامه‌های گردشگری را پشتیبانی می‌کنند.

این کارشناس میراث فرهنگی با تأکید بر اینکه مجموعه گردشگری در سرخه شهرستان‌های دیگر استان سمنان را هم پوشش می‌دهد، اضافه کرد: سرخه فاصله کمی با محل آبگرم دارد؛ سیاحت در کنار زیارت می‌تواند مورد توجه قرار گیرد و باید با چنین اقدامات زیرساختی، مسافران حرم امن امام رضا (ع) را هم به داخل شهرها برای سیاحت و گردش هدایت کرد.

مصوبه دولت برای گردشگری سرخه

بهمن اخلاقی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرخه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در واکنش به طرح ساخت مجموعه گردشگری سرخه اظهار کرد: رئیس‌جمهوری در تمام شهرستان‌های استان سمنان در جریان سفر استانی خود، یک‌سری طرح‌ها را افتتاح کرد و مصوبه‌هایی در قالب پروژه‌های آینده داشت و یکی از این شهرها هم سرخه بود.

وی با اشاره به اینکه مباحث نهایی و پیمایشی انتخاب و واگذاری زمین برای مجتمع گردشگری زمین در حال انجام است، تصریح کرد: این طرح در قالب مصوبه سفر رئیس‌جمهوری اجرا می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرخه اضافه کرد: ایجاد مجتمع گردشگری بزرگ در قسمت بالای شهر سرخه و در مجاورت جاده «حرم تا حرم» از پروژه‌های سفر است که به‌صورت مجتمع رفاهی، خدماتی و گردشگری اجرایی می‌شود.

 ۴۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات دولتی و ملی بابت مطالعات طرح دریافت شد

اخلاقی با اشاره به اینکه پولی از محل اعتبارات دولت در این پروژه مصوبه سفر استانی رئیس‌جمهوری هنوز تخصیص داده نشده است، اضافه کرد: مقدمات این کار را انجام می‌دهیم و تخصیص اعتبار آن هم انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: رقم اعتبار موردنیاز این طرح در زمان اجرا ممکن است با توجه به شرایط اقتصادی کشور تغییر کند؛ هنوز اعتباری به این طرح تخصیص داده نشده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرخه تصریح کرد: ۴۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات دولتی و ملی بابت مطالعات این طرح دریافت شده و زیرساخت‌های این پروژه در دست ایجاد است.

اخلاقی با بیان اینکه انتخاب زمین برای استارت این پروژه مهم است، اضافه کرد: هدف از اجرای این طرح، توسعه زیرساخت‌های گردشگری در استان است؛ چراکه ایجاد این مجتمع‌ها به رونق گردشگری در استان کمک زیادی می‌کند.

باز هم تأخیر...

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سرخه، پروژه مجموعه گردشگری سرخه قرار بود در هفته دولت کلنگ‌زنی شود که به دلایلی به تأخیر افتاده است.

طی روزهای اخیر هم اعلام شد که این طرح با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کلنگ‌زنی می‌شود و باز هم انجام نشد و امید است هر چه سریع‌تر تکلیف این مصوبه دولت مشخص شود.

انتهای پیام/۷۵۰۳۵/م/

مجموعه گردشگری

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار