تبلیغات

تحلیل سفیر ایران در لندن درباره مواضع قطر در مقابل 4 کشور عربی تحریم کننده

 حمید بعید‌ی نژاد سفیر ایران در لندن در تاره ترین یادداشت تلگرامی خود به بررسی کنفرانس خبری وزیر خارجه قطر در چتم هاوس لندن پرداخت.

بعیدی نژاد در یادداشت سفیر کشورمان آمده است:

در حاليكه امروز وزراي خارجه عربستان، مصر، امارات و بحرين بعنوان چهار كشور تحريم كننده ي قطر براي اعلام پاسخ به نامه دولت قطر در قاهره جمع شده بودند، همزمان وزير خارجه قطر در كنفرانس چاتم هاوس در لندن حاضر شد و مواضع رسمي دولت قطر را در قبال درخواستهاي چهار كشور اعلام نمود كه خلاصه آن بدينقرار است:

١- تحريم عربستان و امارات با حمايت مصر و بحرين عليه قطر بسيار خصمانه بود. اما ما شوك اول تحريم را گذرانده ايم و الان قادر به تامين تمامي مايحتاج خود هستيم. تمامي راههاي جايگزين تحريمهاي موجود را شناسايي و تضمين كرده ايم.

٢- درخواستهايي كه آنها به قطر دادند هيچكدام براي ما قابل قبول نبوده است. درخواستهاي آنها ايجاب مي كند كه ما آزادي بيان را محدود كنيم، برخي افراد منتقد را تحويل شكنجه گران بدهيم، توان دفاعي خود را كاهش دهيم، تعيين اصول سياست خارجي خود را به دست رياض و ابوظبي بدهيم، و حتي با چك سفيد به تحريم كنندگان غيرقانوني خود غرامت هم بدهيم.

٣- بطور خلاصه آنها ميخواهند كه ما با نقض صريح حقوق ملت قطر، استقلال و حاكميت خود را تحت قيمومت عربستان و امارات قرار دهيم.

٤- قطر مايل است روابط دوستانه اي با همسايگانش داشته باشد و روابط خوب با منطقه و جهان را دنبال خواهد كرد و از جمله با جديت برگزاري مناسب جام جهاني را پيگيري خواهد نمود.

٥- تهديد اين كشورها براي اخراج قطر از شوراي همكاري خليج فارس موضعي بي معناست، چرا كه اين تصميم به اجماع تمامي اعضاي آن بستگي دارد و چنين اجماعي هم وجود ندارد.

٦- پيشنهاد كاهش روابط قطر با ايران در شرايطي كه خود امارات روابط وسيعي با ايران دارد بيمعني است، ما با ايران همسايه هستيم و مخازن گازي مشترك خود زمينه اي براي همكاري مشترك بين دو كشور است.

تحلیل ایران درباره مواضع مقابل تحریم کننده

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات