بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

آمار طلاق‌ها نشان‌گر کاهش تحمل و ظرفیت نقدپذیری جامعه است/ لزوم بهره‌گیری از نظر اندیشمندان

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، ششمین همایش شوراهای فرهنگ عمومی شهرستان های استان تهران عصر امروز با حضور حجت الاسلام ابوترابی فرد امام جمعه موقت و رئیس شورای فرهنگ عمومی استان تهران، محسنی بندپی استاندار موالی زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مرسل پور و حقیقی فرمانداران شهرستان های اسلامشهر و پردیس ائمه جمعه شهرستان ها و اعضای این شورا در محل تالار ایوان شمس پایتخت برگزار شد.

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در این همایش ضمن اشاره به اهمیت شورای فرهنگ عمومی در استان تهران اظهار داشت: مشکلاتی که امروز در حوزه فرهنگ عمومی با آن مواجه هستیم می تواند با اهتمام توجه و درایت ائمه جمعه، فرمانداران و مشارکت همه دستگاه ها،مورد واکاوی و کنترل قرار گرفته و به شرایطی تبدیل شود که بتوانیم آن را زیبنده نظام اسلامی بدانیم.

وی افزود:فرهنگ عمومی از مشترک از باورها ارزشها و فرهنگ مشترک ملی همه ما در ایران عزیز است و همانگونه که رهبر معظم انقلاب بارها مورد تاکید قرار داده‌اند فرهنگی که بخش مهم در جامعه است که در حوزه سیاسی اقتصادی و اجتماعی تاثیر مستقیم خواهد داشت.

مقام عالی دولت در استان تهران یادآور شد: ما همانگونه که عضو جامعه هستیم هزاران رشته ما را به سایر افراد اجتماع پیوند می دهد و باید در قبال مشکلات ،موانع، مطالبات و دغدغه‌های سایر افراد در اجتماع مسئولیت داشته باشیم.

محسنی بندپی در ادامه ضمن بیان اینکه مشکلات مربوط به حوزه آسیب های اجتماعی یکی از دغدغه های ویژه بوده و باید به آن توجه داشته باشیم عنوان داشت :به عنوان مثال بر اساس آمار رسمی بالغ بر ۴۷ درصد طلاق‌های ثبت شده در ۵ سال نخست زندگی ایجاد می شود که این مسئله نشانگر کاهش تحمل افراد و ظرفیت نقدپذیری در جامعه است در واقع باید به این سوال پاسخ بدهیم که چه میزان در مشارکت اجتماعی نقش آفرینی کرده و توانستیم به سمت مسئولیت پذیری در قبال هم‌نوعان خود نزدیک شویم.

وی گفت: افزایش مهارت در زندگی و مواردی از این دست بخش عمده ای از فرهنگ عمومی جامعه را شکل میدهد و باید در قبال آن توجه جدی داشته باشیم.

استاندار تهران در ادامه ضمن تاکید بر لزوم توجه به حوزه اقتصاد مقاومتی در عرصه فرهنگ عمومی خاطرنشان کرد: اولین نکته ای که باید در حوزه فرهنگ عمومی به آن توجه کنیم بحث و گفتمان سازی در حوزه اقتصاد مقاومتی است که در شرایط کنونی احتیاج و نیاز جدی به آن احساس می شود امروز علاوه بر جنگ اقتصادی مسئله جنگ روانی نیز به صورت جدی از سوی ترامپ و ایادی آن علیه ملت ایران دنبال می شود آنچه می تواند به عنوان برگ برنده در مقابل این توطئه‌ها و خصومت ها عمل کند نگاه به توانمندی‌های درونی و حوزه علم و فناوری است.

وی افزود:در بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب نیز به اهمیت علم و دانش تاکید فراوان شده و باید نسبت به ارتقاء سطح توانمندی ها در این حوزه تلاش کنیم اگر امروز به انرژی صلح آمیز هسته ای دست یافته ایم شاهد هستیم که همین مهم لرزه بر اندام استکبار و دشمنان انقلاب شکوهمند اسلامی انداخته است.

محسنی بندپی تأکید داشت: یکی دیگر از مسائل مهم در حوزه فرهنگ عمومی توجه به بحث سرمایه های اجتماعی در کشور است که متاسفانه در بحث کاهش این سرمایه اقداماتی در سال‌های اخیر صورت گرفته که باید نسبت به ترمیم این سرمایه و افزایش آن توجه جدی داشته باشیم.

استاندار تهران تصریح کرد: شورای فرهنگ عمومی راهبردی ترین و بنیادی ترین نهاد در فرهنگ هر استان است. در عین حال  در استانی زندگی می کنیم که ویژگی های خاصی داشته و در حوزه‌های مختلف مانند حوزه زیست محیطی حوزه آسیب های اجتماعی نیازمند تدوین و تبیین نقشه راه و اتخاذ تصمیمات راهبردی جهت رسیدگی شایسته به امور مذکور است.

محسنی بندپی در ادامه ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه و دقت مسئولان به عرصه اجتماعی خاطرنشان کرد :ایشان همواره در حوزه اجتماعی دقت نظر داشته و از سال ۹۴ گزارش مستمری از اقدامات صورت گرفته در حوزه مقابله با آسیب های اجتماعی از سوی مسئولین دریافت کرده و نسبت به آن توصیه ها و تاکیدات مکرر داشته و دارند.

وی یادآور شد: آنچه می تواند ما را از معضلات اجتماعی رهایی دهد؛تقویت اقدامات پیشگیرانه است چرا که اگر در حوزه درمان ورود کنیم موارد مشخصی را مورد پردازش قرار می دهیم اما اگر در حوزه عمومی اقدام کنیم تدابیر پیشگیرانه می تواند نقش موثری در حل و فصل مشکلات اجتماعی داشته باشد همانگونه که در ماده ۸۰ قانون ششم توسعه به درستی به امر پیشگیری اولیه از آسیب های اجتماعی تاکید شده هر میزان در این حوزه سرمایه گذاری کرده و در عرصه های مختلف به آن ورود کنیم در راستای فرهنگ عمومی قدم برداشته‌ایم.

مقام عالی دولت در استان تهران افزود:در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی باید اقدامات فوق العاده در دستور کار قرار گرفته و مسائل و موارد مبتلا به این حوزه مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرار بگیرد تا بتوانیم و اطلس آسیبهای اجتماعی در هر منطقه به صورت تبیین شده برسیم.

وی تصریح کرد: ما میتوانیم با نقشه راه علمی تخصصی و کارشناسی و همچنین با بهره گیری از اندوخته های علمی دانشمندان در عرصه های مختلف دینی و آکادمیک شرایطی را فراهم کنیم که در استان تهران نتیجه های عملی به دست بیاید.

محسنی بندپی در پایان تاکید داشت :در استان تهران باید با استفاده از ظرفیت ها و هم‌افزایی همه دستگاه‌ها نسبت به کاهش آسیب های اجتماعی اهتمام ورزیده و در این امر تسریع عمل کنیم.

انتهای پیام/

ظرفیت نقدپذیری جامعه اندیشمندان

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار