بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

روایت یک کودک عراقی از روزهای اسارت نزد داعش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، عملیات آزادسازی منطقه «الباغوز» در جنوب استان دیرالزور در شرق سوریه و در نزدیکی مرز با عراق به عنوان آخرین منطقه تحت اشغال داعش در سوریه، پس از وقفه‌ای چند روزه برای خارج کردن غیر نظامیان، بامداد امروز آغاز شد.


به گزارش شبکه رووداو کردستان عراق، در دو هفته گذشته که عملیات خارج کردن غیر نظامیان با سرعت بیشتری صورت گرفته، نزدیک به 40 کودک کُرد ایزدی نیز آزاد شده‌اند و همچنان کودکانی نیز در چنگ این گروه تروریستی اسیر هستند و از آن‌ها در جنگ‌ها استفاده می‌شود. یکی از این کودکان به نام «آزاد» در گفت‌و‌گو با این شبکه می‌گوید که بارها مجبور شده کمربند انتحاری به خود بسته و در عملیات‌ها شرکت کند.

او در زمانی که ده سال داشت در منطقه «سنجار» عراق به دست داعش ربوده شده و اکنون پانزده سال دارد. این کودک ایزدی به رووداو گفت که در چهار ماه ابتدایی همراه خانواده‌اش بوده سپس تروریست‌ها او را به همراه دیگر کودکان از خانواده‌هایشان جدا کرده و به اردوگاه‌های آموزشی برده‌اند و به مدت یک سال و سه ماه تحت آموزش‌های نظامی و فرایند شست وشوی ذهنی بوده‌اند.


موقعیت الباغوز در جنوب شرق سوریه

 

این کودک ایزدی که اکنون موهایش به خاطر آموزش‌های داعش، بلند شده در ادامه گفت: داعش، مغزهای ما را با این افکار پر کرد. ما همیشه می‌خواستیم به شهادت برسیم و برای رسیدن به بهشت می‌جنگیدیم.

«آزاد» به همراه پدر و مادر و شش برادرش ربوده شده بود و اکنون فقط او و برادر و همسر برادرش آزاد شده‌اند و از سرنوشت بقیه خانواده‌ خبری ندارد.

او در این باره توضیح داد: در موصل (شمال عراق) ما را از خانواده‌هایمان جدا کردند و به اردوگاهی در سوریه بردند و در آن‌جا به مدت یک سال و یک ماه تعالیم دینی به ما دادند سپس ما را به اردوگاه نظامی بردند تا به مدت دو ماه آموزش ببینیم و پس از آن هم ما را به یکی از مراکز عملیاتیشان بردند تا در جنگ‌ها حضور یابیم.

به گفته وی تروریست‌های داعش چهار اردوگاه را برای آموزش کودکان اختصاص داده بودند.

شبکه دووداو در ادامه به نقل از اداره امور ایزدیان در وزارت اوقاف و امور دینی عراق گزارش داد که در خلال حمله داعش به سنجار، 6417 نفر که 3548 تن مرد و 2869 تن از آن‌ها زن بودند، ربوده شدند و تا کنون 3371 نفر از آن‌ها آزاد شده‌اند و همچنان سرنوشت 3046 نفر از جمله 1406 مرد و 1640 زن نامعلوم است.

بنا بر این گزارش، پیش‌بینی می‌شود بالغ بر 500 کودک ایزدی در اردوگاههای داعش آموزش دیده‌اند و از آن‌ها در عملیات‌ها استفاده شده و می‌شود.

آزاد به رووداو گفت در اردوگاه آنان 60 کودک آموزش می‌دیدند و اغلب آن‌ها افکار داعش را پذیرفته بودند؛ به طوری که یکی از دوستانش پیشنهاد او برای فرار از دست داعش را نپذیرفته و به او گفته است که «شما کافر شده‌اید».

در زمان حمله داعش به سنجار، 360 هزار نفر از این منطقه مجبور به ترک خانه‌های خود شدند و 1293 نفر نیز به قتل رسیدند؛ به طوریکه هر از گاهی گورهای دسته جمعی در این منطقه یافت می‌شود.

انتهای پیام/ص

روایت عراقی روزهای اسارت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار