بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

علائم لانه گزینی (پس از لقاح)

خونریزی نامنظم خسته کننده است مخصوصاً زمانی که قصد بارداری داشته باشید. اما ناامید نشوید زیرا این خونریزی می تواند علامت یک خبر خوب برای شما باشد. این مسئله ممکن است خونریزی لانه گزینی باشد. لانه گزینی یک مرحله فزیولوژیکی نرمال و همچنین اولین علامت بارداری می باشد. با مطالعه این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام، اطلاعات بیشتری در رابطه با لانه گزینی ، وضعیت آن، علائم مختلف و اینکه چطور میتوان از موفقیت لانه گزینی مطمئن شد، بدست خواهید آورد.

علائم لانه گزینی لانه گزینی چیست؟

لانه گزینی به اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم برای رشد و تکامل گفته می شود. این یک مرحله کاملاً طبیعی است که یک هفته پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد و همچنین مرحله اولیه بارداری تلقی می شود. یک سوم از بانوان خونریزی لانه گزینی را تجربه کرده اند، اما آن را با خونریزی قاعدگی اشتباه می گیرند. چون که درست در زمان چرخه قاعدگی اتفاق می افتد.

چه موقع لانه گزینی اتفاق می افتد؟

در اغلب موارد لانه گزینی 9 روز پس از تخمک گذاری رخ می دهد، اما در برخی افراد این پدیده ممکن است زودتر از 7 روز و یا حتی دیرتر از 12 روز، اتفاق بیفتد. بنابراین اگر تخمک گذاری چهارده روز پس از قاعدگی رخ دهد، لانه گزینی می تواند روز 23 واقع شود. طی تخمک گذاری، تخمدان ها سلول تخم را رها خواهند کرد. زمانی که اسپرم وارد لوله فالوپ شود، تخم آزاد شده 12 الی24 ساعت پس از تخمک گذاری بارور می شود.

تخمک لقاح یافته به عنوان زیگوت شناخته شده است، پس این زیگوت به طرف پایین لوله فالوپ حرکت می کند. طی این زمان چندین مرتبه تقسیم می شود و به شکل بلاستوسیت در می آید و پس از 5 الی 6 روز پس از لقاح وارد حفره رحم می شود و در رحم لانه می کند.

لانه گزینی 1 الی 2 روز طول می کشد. بنابراین همه مراحل، از باروری تا لانه گزینی، 6 الی 10 روز به وقوع می پیوندد. این بدین معنی است که لانه گزینی بین بیستمین الی بیست وچهارمین روز چرخه قاعدگی منظم اتفاق می افتد.

بررسی مراحل آن

لانه گزینی جنین ششمین یا هفتمین روز پس ار تخم گذاری رخ می دهد. این فرآیند طی سه مرحله رخ می دهد.

در اولین مرحله، جنین به دیواره رحم متصل می شود. این فاز اولیه فرآیند لانه گزینی استقرار نامیده شده است. طی این مرحله جنین حدود 5 الی 6 روزه است.

در دومین مرحله، تخمک بارور شده به دیواره رحم نفوذ می کند، رحم مکانی امن برای جنین است. این فرآیند چسبندگی بلاستوسیت به آندومتریوز است.

در سومین مرحله، جنین عمیقاً در دیواره رحم نفوذ می کند، تخمک در حفره آندومتریال قرار گرفته است و به عنوان اندومتریوم رشد می کند.

علائم لانه گزینی

علامت های رایج لانه گزینی بارداری

بارداری ها و علائم لانه گزینی آن با هم متفاوت است. آنها حتی ممکن است از بارداری اول یک شخص تا موارد بعدی متفاوت باشند. بعضی از خانم ها ممکن است متوجه هیچ علامتی در رابطه با لانه گزینی نشوند در زیر علائم لانه گزینی ممکن ذکر شده است:

خونریزی لانه گزینی یا لکه بینی

خونریزی یکی از علائم ابتدایی لانه گزینی است. این مسئله زمانی رخ می دهد که جنین به دیواره رحم نفوذ می کند. خونریزی ناشی از لانه گزینی چطور به نظر می رسد؟ این خون، صورتی رنگ و رقیق است و به قرمزی و غلیظی خون ریزی قاعدگی نیست. این خونریزی مداوم و استوار و به شکل لخته خون نیست و ممکن است چندین بار شروع شده و دوباره قطع شود ودر موارد گوناگون از چند ساعت تا دو روز متغیر است.

گرفتگی

دومین علامت رایج پس از لکه بینی گرفتگی عضلات استکه شبیه به گرفتگی دوره قاعدگی می باشد، اما این گرفتگی خفیف تر است واحساس درد کمتری وجود دارد.

در چه قسمتی از بدن گرفتگی لانه گزینی احساس می شود؟ شما آن را در قسمت پایین کمر و زیر شکم که مرتبط با انقباضات دیواره رحم همراه است، تجربه خواهید کرد. اگر درد و گرفتگی طولانی و شدید و غیر قابل تحمل بود، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

تغییر در سینه ها

بلافاصله پس از لانه گزینی تغییراتی در بدن پدیدار می شود. سینه ها هم تحت تأثیر این تغییرات قرار خواهد گرفت. تغییراتی چون درد، تورم و افزایش حساسیت آنها. این تغییرات به علت افزایش هورمون های زنانه پس از بارداری، ایجاد می شود. در برخی موارد این چنین تغییراتی در زمان تخمک گذاری و هفته اول نیز قابل مشاهده است.

افزایش درجه حرارت پایه ای بدن

درجه حرارت پایه ای بدن  (BBT)در دوران لانه گزینی افزایش می یابد و می تواند روشی برای تشخیص بارداری باشد. بنابراین اگر قصد بارداری دارید باید یک جدول از درجه حرارت بدن به طور روزانه تهیه کنید و بررسی کنید که آیا این درجه حرارت رو به افزایش است یا خیر.BBT در زمان تخمک گذاری به واسطه افزایش هورمون پروژسترون افزایش می یابد واگر لانه گزینی اتفاق بیافتد این دما بالا می ماند.

علائم لانه گزینی

تکرر ادرار

در طول هفته لانه گزینی ممکن است احساس تکرر ادرار داشته باشید. افزایش جریان خون در ناحیه لگن فشاری بر مثانه اعمال می کند. این فشار حس نیاز به تخلیه ادرار را افزایش می دهد.

هوس های غذایی یا بیزاری از آن

یکی دیگر از علائم برجسته لانه گزینی است. هورمون هایی که در نتیجه لانه گزینی تولید شده اند تمایل بانوان را نسبت به غذاهایی که دوست دارند و غذاهایی که دوست ندارند، تغییر می دهد. ممکن است تمایل به خوردن غذاهایی که قبلاً نخورده اید یا دوست نداشته اید در شما افزایش یابد.

گرگرفتگی

گرگرفتگی یک علامت لانه گزینی است که کمتر در بانوان دیده می شود. در طی این دوران نوسان، میزان هورمون ها سبب گرگرفتگی می شوند و برای مدت 15 دقیقه طول می کشد. اگر چه این یک علامت متناقض است، احتمال دارد که آن را در ارتباط با دیگر علائم در نظر بگیرید.

مخاط دهانه رحم

افزایش میزان پروژسترون پس از لانه گزینی سبب شده که گردن رحم متورم شود و میزان جریان خون در آن افزایش یابد. علاوه بر این غده ها بزرگ شده و هورمون ها باعث تحریک غدد شده و ترشح مخاط رحم افزایش می یابد. این مخاط ترشح شده شامل اندکی خون است، به همین علت مخاط دهانه رحم صورتی رنگ یا قهوه ای به نظر می رسد. اگر چه علائم بالا می تواند بارداری را مشخص کند، شما نمی توانید از آن مطمئن باشید و باید آزمایش دهید. به علاوه، به یاد داشته باشیم همه ی بانوان این علائم را نخواهند داشت.

علائم لانه گزینی

چگونه از لانه گزینی موفق مطمئن شویم؟

تنها اطمینان از بارداری از طریق آزمایش میسر است. اگر متوجه هر گونه لکه بینی یا خونریزی لانه گزینی شدید سه روز صبر کنید سپس از یک تست بارداری خانگی (بیبی چک) استفاده کنید، زیرا احتمال گرفتن نتیجه موفق به علت افزایش میزان hCG بالا می رود.

دیگر روش اطمینان از بارداری موفق سونوگرافی است، با این روش میتوان از اتصال جنین به دیواره رحم اطمینان پیدا کرد. پس از سه الی چهار هفته پس از لانه گزینی میتوانید جنین در رحم را در سونوگرافی مشاهده کنید.

تجربه کردن علائم، اما گرفتن نتیجه تست منفی؟

ممکن است تمامی علائم لانه گزینی موفق را تجربه کنید اما در نهایت با نتیجه تست منفی روبه رو شوید. احتمال روبه رو شدن با این مسئله به علت وجود ناکافی همورمون hCG  ممکن است. در برخی موارد، ده روز پس از لانه گزینی، برای داشتن هورمون کافی در بدن و گرفتن نتیجه مثبت، زمان لازم است. بنابراین صبور و خوش بین باشید.

چطور احتمال لانه گزینی را افزایش دهیم؟

اگر قصد بارداری داشته باشید، دو هفته پس از سیکل قاعدگی استرس زا است. بالا رفتن میزان استرس، با برهم زدن میزان هورمون های بدن از لقاح جلوگیری می کند. بنابراین لازم است با روش هایی که احتمال بارداری را بالا می برد آشنا شوید. روش های زیر به شما کمک می کند دو هفته انتظار را با آسودگی و لذت پشت سر بگذارید.

تعادل رژیم غذایی برای میزان هورمون های سالم و پوشش رحم:

غذاهای غنی از فیبر، میزان هورمون استروژن، سوخت و ساز و عمل گوارش را بالا می برد. سبزیجات سبز تیره مثل کلم، کولارد سبز، چغندر سبز، تخم کتان، آجیل، حبوبات را زیاد مصرف کنید. روزانه حدود 28 گرم فیبر مصرف کنید.

غذاهای مقوی از میزان هورمون های سالم حمایت می کند. موادی چون روغن نارگیل، روغن ماهی، گوجی بری، جنسینگ را به رژیم غذایی خود وارد کنید.

حمایت از رشد سالم غشای رحم به وسیله خوردن گیاهانی که در دوران بارداری مجاز است و غذاهای مغذی ممکن می شود. مصرف گیاهانی چون چای ترش،گزنه، برگ تمشک قرمز، دم کرده یا عصاره ترشک را فراموش نکنید. غذاهای مغذی چون ماهی سالمون، گوشت، تخمه کدو وآفتاب گردان.

از غذاهایی که درجه حرارت بدن را بالا می برد، استفاده کنید. وقتی میزان پروژسترون بالا رود درجه حرارت نیز افزایش می یابد. بنابراین یک رحم گرم محیط ایده آل برای حمایت از یک زندگی جدید است. علائم گزینی

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار