تبلیغات

دمای سطح دریا با خشکسالی مرتبط است

نتیجه یک پژوهش علمی:

دمای سطح دریا با خشکسالی مرتبط است

دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:
محققان دانشگاه "اکستر" انگلیس دریافتند نوسان شدید و مستمر در دمای سطح دریاها با الگوهای آب و هوایی شدید رابطه دارد و زمینه‌ساز خشکسالی‌های طولانی است.

به گزارش ایرنا، بر اساس تحقیقات دانشگاه اکستر، زمانی که دمای سطح اقیانوس‌ها به شدت نوسان دارد، دمای سطح زمین نیز دچار نوسان شدید می‌شود.

محققان با تحلیل تغییر دمای سطح اقیانوس‌های آرام و اطلس که از سال 1957 تا 2002 میلادی ثبت شده است، ارتباط بین الگوهای نوسان دمای سطح اقیانوس‌ها و خشکسالی‌های طولانی در آمریکای شمالی و مدیترانه را شناسایی کردند.

به اعتقاد محققان حتی اگر آب و هوای منطقه‌ای به‌طور کلی خشک‌تر نشود، باز خشکسالی بلندمدت می‌تواند تاثیر نامطلوبی بر آن باقی گذارد. برای مثال ساحل کالیفرنیا پیش از بارش‌های مناسب 2 سال اخیر، یکی از شدیدترین دوره‌های خشکسالی ثبت شده در تاریخ را تجربه کرد.

بر اساس گزارش ناسا منطقه شرق مدیترانه نیز شدیدترین دوران خشکسالی را در 9 قرن گذشته سپری می‌کند.

به اعتقاد متخصصان، آثار مخرب یک موج گرمای طولانی بر سلامت انسان در مقایسه با مجموعه‌ای از روزهای گرم، بسیار بیشتر است. همچنین خشکسالی‌های چندین ساله در مقایسه با چند سال خشک یا کم ‌باران، آثار مخرب اقتصادی و کشاورزی بیشتری بر جای می‌گذارد.

بر اساس این تحقیقات سطح اقیانوس آرام همچنان شاهد نوسان شدید دمایی خواهد بود.

خشکسالی مرتبط

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات