بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

شورای هماننگی سعودی- اماراتی؛ چه کسی از دیگری فرمان می‌گیرد؟

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری "العربی الجدید" در پی تصمیم امارات متحده عربی و عربستان سعودی مبنی بر تشکیل شورای هماهنگی سعودی- اماراتی که حاصل دیدار محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است، این سوال مطرح است که در این شورا چه کسی از طرف دیگر تبعیت می کند؟

این دو اعلام کردند، راهبرد شورای هماهنگی مبتنی بر "راهبرد اراده" بوده و در چارچوب ادامه عملیات نظامی علیه یمن در سال 2015 موسوم به "توفان قاطعیت" جا دارد و هدف از تشکیل آن تقویت همکاری سیاسی، امنیتی، نظامی و اقتصادی شبیه توافق وحدت سیاسی کامل بین دو کشور است.

این شورا 16 وزیر دارد که از مهم ترین شخصیت های دو کشور انتخاب شده اند از جمله عبدالعزیز بن سعود بن نایف آل سعود و عادل الجبیر وزیران کشور و خارجه عربستان به اضافه منصور آل نهیان نخست وزیر امارات و انور قرقاش وزیر مشاور خارجی این کشور.

تاثیر ولیعهد ابوظبی بر بن سلمان و تغییر سیاست های داخلی و خارجی سعودی

اعلام تشکیل این شورا نشانه میزان همکاری سعودی- اماراتی است و این سوال را مطرح می کند که نقش بن زاید در تاثیرگذاری بر بن سلمان چیست آن هم در شرایطی که گفته می شود این شاهزاده سعودی وابسته به ولیعهد ابوظبی است و بن زاید در پس تغییرات بزرگ اخیر در سیاست خارجی و داخلی سعودی قرار دارد.

این در حالی است که در پی تنش در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که در دسامبر 2017 در کویت برگزار شد، امارات، عربستان و بحرین تهدید کردند شورای همکاری کوچک خلیج فارس را تشکیل خواهند داد .

افزایش گمانه زنی ها در مورد آینده شورای همکاری خلیج فارس

به هر حال توافق بر سر تشکیل شورای هماهنگی سعودی- اماراتی گمانه زنی ها را در مورد نقش شورای همکاری خلیج فارس که در سال 1981 تشکیل شده است، افزایش می دهد.

نکته دیگر اینکه از زمان تحریم قطر، کمیته های هماهنگی شورای همکاری خلیج فارس تشکیل جلسه نداده اند و بسیاری از کارمندان آن فعایت ندارند در نتیجه دولت های عرب خلیج فارس برخی کارمندان خود را در وزارت خانه ها و سازمان های دولتی دیگر جذب کرده اند.

دلیل توقف فعالیت این کمیته ها این است که عربستان با فعالیت کارمندان قطری آن مخالفت کرده است.

در این شرایط سیاستمداران اماراتی به پایان شکل قدیمی شورای همکاری خلیج فارس اشاره داشته اند.

انتهای پیام/

شورای هماننگی سعودی اماراتی دیگری فرمان

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار