بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

بازی عجیب کرملین درسه محور دیپلماسی

خاورمیانه ؛زنگ ها برای که به صدا درآمده!؟ بازی عجیب کرملین درسه محور دیپلماسی

وبلاگ > مسلم، متین - بسته به اینکه در کدام طرف ماجرا و دعوا قرار دارید، قضاوت در باره تحولات جدید خاورمیانه میتوانند متفاوت باشد.متقابلا هیچکس از تبعات این وضعیت هژمونیک سیاسی به نفع مسکو در امان نیست .درچنین وضعیتی ست که دیپلماسی جدید روسیه سوالات متعددی را مطرح کرده است. صرف نظر از اینکه مخالف ،موافق ویا بی تفاوت به این وضعیت (که البته بی تفاوتی عملا معنایی ندارد)، اما محتوای همه سوالات یکی ست""مسکو به دنبال چیست؟"".

شاید خیلی پیچیده نباشد اما ساده هم نیست!.به هر صورت پیش بینی نتیجه نهایی شطرنج دیپلماسی سه جانبه مخاطره آمیزی که ساشای ورزشکار(ولادیمیر پوتین) شروع کرده قدری مشکل به نظر می رسد.فعلا نمی دانیم!.
با یک نگاه ابتدایی به تحولات دو ماه اخیر سه محور خاورمیانه عربی،خلیج فارس ومدیترانه شرقی به راحتی می توان فهمید شرایط در حال تغییر کردن از نوع جدی آن است.امابه نفع کی!؟ سوال اصلی همین است. اجازه دهید شرایط عمومی منطقه رابا هم مرور کنیم.
1- شرایط عراق روبه عادی شدن میرود.
2- دولت سوریه به مرور در حال تکمیل سلطه خود بر کل کشور است.
3- توافق هسته یی ایران با خروج ایالات متحده از آن بر لبه تاریکی قرار گرفته و آینده نامعلومی دارد.
4- در صحنه گفتمان دیپلماسی، سر گئی ریابکف معاون وزیر خارجه روسیه از ضرورت حفظ توافق هسته یی البته با امتیاز دادن تهران سخن گفته است.
5- روابط و مناسبات روسیه و اسرائیل به نحوی عجیب و بی سابقه یی در حال گسترش است. هفته گذشته همزمان باسفراویگدور لیبرمن به روسیه و ملاقات باهمتای روس خود،او با اشاره به موضوع ایران در سوریه گفت "" مسکو به نیازهای امنیتی اسرائیل در سوریه اهمیت می‌دهد". لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز هفته قبل به صراحت از خروج همه نیروهای غیرسوری از مرزهای جنوبی سوریه سخن گفت.
6- مناسبات سه جانبه اما مستقل ترکی- عربی و روسی با محوریت مسکو در حال شکل گیری ست.
7- آشفتگی سیاسی و هرج و مرج سیاسی عموما بر سر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اوضاع مضحکی درواشنگتن بوجود آورده است.
بسته به اینکه در کدام طرف ماجرا و دعوا قرار دارید، قضاوت در باره این تحولات میتوانند متفاوت باشد. متقابلا هیچکس از تبعات این وضعیت هژمونیک سیاسی به نفع مسکو در امان نیست .درچنین وضعیتی ست که دیپلماسی جدید روسیه سوالات متعددی را مطرح کرده است. صرف نظر از اینکه مخالف ،موافق ویا بی تفاوت به این وضعیت (که البته بی تفاوتی عملا معنایی ندارد)، اما محتوای همه سوالات یکی ست""مسکو به دنبال چیست؟"".
جدای ازموقعیت خاص سوریه، فکر میکنم مسئله اصلی بیشتر به حضور سیاسی - امنیتی متفاوت روس ها در خاورمیانه مربوط می شود. حضوری که در مقایسه با گذشته و سنت های معمول دیپلماسی شناخته شده و دست دومی آنها کاملا مبهم؛تهاجمی، طلبکارانه و زیرکانه به نظر میرسد.حتی و شاید هم بیشتر برای دوستان و متحدان نزدیک مسکو !. روس ها اکنون مترصدند بی مهابا، بردیگرانی که الزاما می توانند رقیبان و مخالفان منطقه یی و بین المللی شان نباشند!عرصه حضور و رقابت را برهمگان تنگ وبه شدت پرهزینه کنند. برخی تحلیل گران امورخاورمیانه البته معتقدند "" دیپلماسی جدید "" عبارت دقیقی برای توصیف استراتژی نوین روس ها در منطقه نیست . چراکه سیاست فعلی آنها در گذشته هم وجود داشته اما با 3 مانع عمده روبرو بوده که اکنون مرتفع شده اند.
نخست، بلا منازع بودن قدرت ایالات متحده در خاورمیانه .
دوم، موانع ایدولوژیکی رابطه با کرملین وپایان مخالفت اعراب محافظه کاربا حضور روسیه مدرن در تحولات خاورمیانه.
سوم، مخالفت اسرائیل با حضور، دخالت و نقش مسکودر منطقه و مناقشات خاورمیانه.
مقام ارشد دیپلماتیک یک کشور عربی شمال آفریقا مستقر در سازمان ملل می گوید "" سیاست خارجی وامنیتی کنونی مسکو در امتداد تصمیمات راهبردی آنهااز گذشته است. اینکه چه کسی با چه باور ایدئولوژیکی در کرملین حضور دارد چندان مهم نیست".
این دیدگاه ممکن است درست باشد شاید هم خیر!؛ اما در یک نتیجه گیری کلی و عمومی تر، تردیدی نیست با بهره برداری روس ها از شرایط کنونی منطقه خاورمیانه در نهایت آنها جهت نوک تیز پیکان شان را به سمت اروپا معطوف خواهند کرد.به همین دلیل به باور برخی منابع دیپلماتیک اروپایی مقیم واشنگتن همانطور که فروش گسترده سلاح به اعراب(حال به هر علت و بهانه یی)، الزاما ایالات متحده را به متحدی وفادار برای آنها تبدیل نخواهد کرد و اعراب را به همین دلیل به فکر چاره برون رفتی  " ایجاد تنوع امنیت راهبردی و اصول ثبات استراتژیک جدید " انداخته است ، نگرانی مشابهی نیز احتمالا رهبران اروپا را متقاعد ویا وادارکرده در یک تنوع خواهی دوزیستی  به روسیه نزدیک تر شوند.درچنین وضعیتی خواسته و ناخواسته قطع نظر از نتیجه نهایی ، شرایط بازی دیپلماسی به نفع روسیه مساعد میشود.مگر آنکه محور مستقلی از سوی لندن،برلین و پاریس شکل بگیرد که فعلا شرایط آن وجود ندارد. این هم یکی به نفع مسکو!.به هر حال می تواند از سر شوق نباشداما دلیل حضور مستمر رهبران اروپایی در کرملین چیست؟پاسخ هوش زیادی نمی خواهد.
قبول داشته باشیم یا نه!؟ اماآقای پوتین قبل ازآغاز تورنمنت شطرنج اروپا، فعلا در دور اول کنار سه میز "خاورمیانه عربی،مدیترانه شرقی و خلیج فارس" بازی های همزمان بسیار حساسی راشروع کرده است. پیش بینی نتایج بازی هایی در این سطح آنهم با توجه به ناپایداری شرایط خاورمیانه، موقعیت امنیتی اروپا و آشفتگی سیاسی در ایالات متحده اگرغیر ممکن نباشد اما بسیار سخت و با ضریب خطای بالاست.شما اینطور فکرنمی کنید!؟.matinmos@gmail.com

کرملین دیپلماسی

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار