بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

تولید انار در سال جاری به 915 هزارتن می رسد

تولید انار در سال جاری به 915 هزارتن می رسدبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مسعود لطیفیان مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی اظهار کرد: سطح باغات انار کشور ۸۹ هزار و ۶۰۰ هزار هکتار است.

وی  میانگین عملکرد تولید انار در ایران را ۱۵ تن در هکتار بیان کرد و گفت: برخی باغداران پیشرو تا ۱۰۰ تن در هکتار انار تولید کرده اند.

لطیفیان ادامه داد: باغاتی که مدیریت مناسبی داشتند و از سایبان استفاده کردند در سال گذشته تا ۶۰ تن در هکتار تولید انار داشته اند.

این مقام مسئول تولید انار زیر سایبان را یکی از راهکار ها برای بهبود کمی و کیفی این محصول دانست و افزود: روش های نوین به باغی موجب بهبود کمی و کیفی میوه انار،افزایش بهره وری آب و کاهش خسارات آفات و بیماری ها در این محصول می شود.

به گفته وی هم اکنون تولید انار زیر سایبان در استان هایی همچون فارس، خراسان رضوی،مرکزی و اصفهان به صورت الگویی انجام می گیرد.

مدیر کل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تولید انار در ۳۰ استان کشور گفت: استان های برتر تولید این محصول شامل فارس با ۲۵ درصد کل تولید، مرکزی حدود ۱۱ درصد، خراسان رضوی و اصفهان هر کدام ۱۰ درصد، یزد ۷ درصد و سمنان ۶ درصد می شود.

وی میزان تولید این محصول در سال گذشته را ۷۵۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: همچنین سال ۹۶ حدود ۱۵۰۰ تن انار به ارزش ۱.۵میلیون دلار صادر شده است.

لطیفیان افزود: این محصول به کشورهایی مانند ارمنستان، امارات، کره، عراق، عمان، ترکمنستان، قطر، آلمان، سویس، روسیه، اتریش، هند، فرانسه و پاکستان صادر می شود.

وی درباره برخی ازمشکلات تولید انار در ایران گفت: تنش های محیطی، بالابودن ضایعات، آفات و بیماری های و برخی نابسامانی های فیزیولوژی مانند دانه سفیدی انار و آفتاب سوختگی و ناکافی بودن صنایع فرآوری از مشکلات در حوزه تولید این محصول هستند.

مدیر کل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی، اصلاح باغات موجود،برنامه ریزی برای شناسایی،حفاظت و تکثیر ارقام برتر داخلی و ورود ارقام تجاری و بازار پسند مانند رقم واندرفول را از اقدامات مهم در راستای بهبود کیفیت وکاهش ضایعات دانست و اذعان داشت: این رقم برتر تجاری با هماهنگی بخش تحقیقات باغبانی وارد شده و توسط بخش خصوصی تکثیرشده است.

وی افزود: این رقم برتر تجاری اکنون در مناطق مختلف کشور مراحل سازگاری را طی می کند.

لطیفیان با بیان این که نیازهای تحقیقاتی در مورد تنش های محیطی با بخش های تحقیقاتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی مطرح و بررسی های اولیه انجام شده است، تصریح کرد: ما به دنبال تدوین دستورالعمل های کاهش عوارض نابسامانی های فیزیولوژی مانند عارضه دانه سفیدی و قهوه ای شدن آریل هستیم تا در اسرع وقت در اختیار باغداران قرار دهیم، ضمن آن که یکی از راهکار ها نیز تولید زیرسایبان است.

انتهای پیام/

تولید انار زیر سایبان راهکاری برای کاهش عوارض نابسامانی های فیزیولوژی تولید هزارتن

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار