بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

دانشمندان با مفهوم فیزیکی کیلوگرم خداحافظی کردند!

مدتی پیش خبری را در مورد جایگزینی کیلوگرم منتشر کردیم. بیش از 100 سال است که کیلوگرم بر پایه یک شی فیزیکی محاسبه شده است. اما این مسئله به تازگی تغییر کرد. دانشمندان و نمایندگان چندین کشور دنیا، امروز دور هم جمع شدند و مفهوم فیزیکی کیلوگرم را کاملا تغییر دادند. از این به بعد، به جای اینکه از یک شی برای محاسبه کیلوگرم استفاده شود، دانشمندان از معادلات ثابت طبیعت استفاده خواهند کرد.

تغییر مفهوم فیزیکی کیلوگرم دستاوردی بزرگ است

دانشمندان بر این باورند که دستاورد تازه آن‌ها، بزرگ‌ترین دستاورد در زمینه وزن از زمان انقلاب فرانسه است. مفهوم فیزیکی کیلوگرم که به تازگی تغییر کرده، مفهومی است که قرار است برای تمام زمان و تمام مردم باقی بماند.

تا به امروز یک کیلوگرم را بر اساس یک حجم پلاتینیومی اندازه می‌گرفتند. طی سال‌ها این حجم به خاطر برخوردهای مختلف مورد تغییر واقع شده و میزان وزن آن کمی کم و زیاد شده است. چنین تغییری برای آزمایشات دقیق مهم است.

با رای‌گیری تازه، کیلوگرم حالا از معادله ثابت پلانک که با حرف اختصاری h شناخته می‌شود محاسبه خواهد شد. در کنار کیلوگرم سه واحد اندازه‌گیری کلوین، آمپر و مول هم تغییر کرده و بر پایه ثابت‌های طبیعی محاسبه خواهند شد.

در همین خصوص..

نمایندگان و دانشمندان همه در مراسمی که توسط بنیاد BIPM ترتیب داده شده بود شرکت کردند. بسیاری حس نوستالژی خود را نسبت به خداحافظی با مفهوم فیزیکی کیلوگرم بیان کردند. با این حال امروز یک روز بزرگ برای علم است و فواید تغییر مفهوم فیزیکی کیلوگرم مطمئناً بیشتر از مضرات آن است.

تغییر این مفهوم، تاثیری فراوانی در زندگی روزمره مردم نخواهد داشت. با این حال می‌توان قبول کرد که امکان کشف و دسترسی به مرزهای فراتر علوم امروزی وجود دارد. رای‌گیری و تغییر این مفهوم، در طی مذاکراتی دیپلماتیک شگل گرفت، چون کشورها باید مطمئن شوند که تغییر مفهوم فیزیکی کیلوگرم تاثیری در مسائلی همچون مبادلات نخواهد داشت. با این حال نمایندگان این کشورها همگی مشتاق بودند که این تغییر مسیری تازه را برای دستاوردهای علمی روشن خواهد کرد.

یک کیلوگرم دقیق‌تر به دانشمندان کمک می‌کند که بتوانند آینده‌ای بهتر را ایجاد کنند. طراحی میکروچیپ برای کامپیوترهای کوانتومی یا دارو برای ژن‌هایی مشخص همگی تحت تاثیر کیلوگرم خواهند بود. همچنین مقیاس بهتری برای واکنش‌های بیولوژیکی به داروها خواهیم داشت.

مترولوژی در این چند مدت اخیر زیر ذره‌بین اخبار بوده است. مترولوژی زمینه‌ای علمی است که با وزن و مقیاس سر و کار دارد. افرادی که در این زمینه فعالیت دارند کارشان دیده نمی‌شود اما تاثیر فراوانی بر جهان خواهند داشت. مسئله اصلی هم همین است.

اما این طبیعت مترولوژی است. این یک علم و حرفه است که اگر شما کار خود را به درستی انجام دهید، هیچ‌گاه مورد توجه نخواهید بود. تغییر مفهومی فیزیکی کیلوگرم هم یکی از فعالیت‌های افراد فعال در این زمینه است. هدف این تغییر، در حقیقت قوی‌تر کردن بنیان مفهوم کیلوگرم بوده است.

دانشمندان مفهوم فیزیکی کیلوگرم خداحافظی کردند

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار