بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

ناخن فرو رفته در گوشت چه بلایی سرمان می آورد+ پیشگیری

مشکل وقتى ایجاد مى شود که یک ناخن معمولا انگشت شست به داخل گوشت یا بافت نرم اطراف خود فرو مى رود. افرادى که ناخن هاى محدب دارند، مستعدتر هستند ولى به طور کلى هر کسى ممکن است دچار این مشکل شود. در این موقعیت، شما اهمیتى نمى دهید که مشکل چگونه ایجاد شده بلکه مى خواهید هر چه سریع تر از آن رها شوید. اگر چه هدف طولانى مدت شما جلوگیرى از ایجاد مجدد چنین مشکلى است، ولى هدف کوتاه مدت تسکین درد است.

به گزارش جی پلاس، در این جا روش هایى براى رسیدن به هر دو هدف آمده است:

از داروها استفاده کنید

داروهاى زیادى وجود دارد که براى نرم کردن ناخن و پوست اطراف آن به کار مى رود و در نتیجه درد را تسکین مى دهد.

خود را تسکین دهید

هدف شما خارج کردن ناخنى است که پوست روى آن قرار گرفته است. این کار را با قرار دادن پاى تان در آب گرم شروع کنید تا ناخن نرم شود سپس با دقت خشک کنید و به آرامى یک لایه نازک )نه یک گلوله( از پنبه استریل را زیر لبه گوشت فرو رفته قرار دهید؛ پنبه آهسته آهسته ناخن را بلند مى کند تا ناخن از بافتى که داخل آن فرو رفته، خارج شود. از مواد ضد عفونى کننده براى جلوگیرى از عفونت استفاده کنید. لایه ى پنبه ى را روزانه عوض کنید تا ناخن با رشد خود از نقطه مشکل دار خارج شود.

روش ۷ نشانه ى پیروزى نیست

به داستان هاى قدیمى که توصیه مى کنند یک شکاف ۷ شکل در مرکز ناخن ایجاد کنید گوش ندهید؛ مردم فکر مى کنند ناخن در گوشت فرو رفته، خیلى بزرگ است بنابراین اگر یک تکه ۷ شکل از آن جدا کننده دو طرف ناخن به طرف مرکز رشد مى کند و کنار آن ها از گوشت خارج مى شود. این کار کاملا غلط است ناخن ها فقط از عقب به جلو رشد مى کنند.

بگذارید پاى تان هوا بخورد

کفش هاى بد شکل مى تواند باعث ایجاد ناخن فرو رفته شود مخصوصا اگر ناخن به خم شدن تمایل دارد. به همین علت است که از پوشیدن کفش هاى نوک تیز یا تنگ که به نوک انگشتان فشار مى آورد باید خوددارى کرد و به جاى آن از سندل یا کفش هایى که جلوى آن پهن است باید استفاده کرد. به همین دلایل از پوشیدن جوراب ها یا جوراب شلوارهاى تنگ نیز خوددارى کنید.

ناخن ها را با دقت بگیرید

دکتر هاس مى گوید: هرگز ناخن ها را زیاد کوتاه نکنید. ابتدا براى جلوگیرى از ترک خوردگى آن ها را در آب گرم قرار دهید؛ سپس با ناخن گیر تیز و صاف، به طور مستقیم ناخن ها را بگیرید. هرگز ناخن را به شکل بیضى نگیرید چرا که لبه هاى آن به داخل پوست انحنا پیدا مى کند. همیشه بگذارید لبه هاى ناخن موازى پوست باشند و هرگز ناخن را کوتاه تر از نوک انگشتان کوتاه نکنید. ناخن ها باید به اندازه کافى بلند باشند تا از انگشتان در برابر فشار و اصطکاک حفاظت کنند.

لبه ناخن را صاف و نرم کنید

اگر به طور تصادفى ناخن ها را زیادى کوتاه کردید، لبه ها را صاف و نرم کنید تا هیچ نقطه تیزى نباشد که بتواند در گوشت فرو رود. این کار را با سوهان ناخن انجام دهید. هرگز از قیچى استفاده نکنید هر چقدر هم که کوچک باشد. فضاى کافى براى کار با قیچى وجود ندارد و در نتیجه اغلب لبه ى تیز براى ناخن ایجاد مى شود.

هشدار پزشکى

مراقب عفونت باشید

اگر انگشت ها عفونى شد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید؛ تا فرا رسیدن وقت ملاقات با پزشک، براى کاهش التهاب، پا را در محلول ید قرار دهید و سپس کرم آنتى بیوتیکى روى آن بمالید. اگر اجازه دهید که ناخن فرو رفته دچار عفونت شدید شود در انتها، با مشکل بزرگى روبرو خواهید شد؛ اگر گردش خون شما نقص داشته باشد، خطر قانقاریا(مردن بافت)را هم در پیش دارید.

مراقب کارى که انجام مى دهید، باشید

اگر چه، ناخن فرو رفته اکثرا در اثر کوتاه کردن نادرست ایجاد مى شود اما مى تواند در اثر هر تصادفى به وجود بیاید؛ افتادن جسم سنگینى روى پا در محل کار مى تواند همین حالت را ایجاد کند. دکتر هاس مى گوید: من براى کارهاى خانه، کفش راحتى و محکم را توصیه مى کنم. اگر شما دائما در حال جابجایى اشیاى سنگین مثل ماشین آلات یا جعبه هستید، مؤکدا به شما توصیه مى کنم که کفش هاى داراى محفظه ى استیلى در جلو را امتحان کنید؛ آن ها مى توانند در اکثر اتفاقات به شما کمک کنند.

بلایی سرمان پیشگیری

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار