بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

تاریخ و تمدن ایران نمود دارد

سفیر اوکراین درتهران در برنامه سفیر؛

سفیر اوکراین درباره تصورش از ایران قبل از امدن به کشورمان گفت: اولین باری که من به تهران آمدم متوجه شدم که گوگل بعضی اوقات اشتباه می کند و آن اطلاعاتی که خوانده بودم، واقعی نبود. چون مردم و کشور دیگری دیدم و متوجه شدم بعضی رسانه ها دیدگاهشان واقعی نبود.


به گزارش خبرگزاری صداوسیما، پاول کلیمنیک در برنامه سفیر در پاسخ به سئوال مجری مبنی بر اینکه چه شد با ایران آشنا شدید؟ گفت: ناخواسته؛ این تصمیم خود من نبود، این تصمیم رئیس جمهور کشورمان بود. از اول تصور من این بود که سفر و کار در ایران یک چالش باشد البته من هیچ وقت نظر بدی در مورد ایران و کار و فعالیت در این کشور نداشتم.

وی گفت: تاریخ و تمدن ایران از بین نرفته و هنوز هم موجود و به خوبی قابل مشاهده است؛ چون زمانی که مثلا به شیراز و اصفهان و پرسپولیس می روید متوجه می شوید و درک می کنید که تاریخ همین جاست تاریخ پیش ما و نزدیک است. یا مثلا وقتی جاده هایی که در تهران هست مشاهده می کنید متوجه می شویم که هم زندگی مدرن و معاصر، با آن تمدن و تاریخ پرشکوه شهرهای دیگر همراه هست؛ اگر ما کشور ایران را با یک آدم مقایسه کنیم، این آدم با موهای سفید، صورت و چهره اش خیلی جوانی دارد.
پاول کلیمنیک افزود: در این مدت، خیلی سفر رفتم و از شهرهای مختلف بازدید کرده در این مدت به مشهد و حرم امام رضا رفته، به قم سفر کردم و اماکن دیدنی و مذهبی زیادی را دیده ام . همچنین به شمال سفر کردم و تقریبا همه استان ها را بازدید کردم.

وی گفت: ظروف مس معروف شهر اصفهان را خریده ام، فرش های ایرانی هم در خانه دارم، ضمن این که خیلی دوست دارم چیزهای مختلف دیگری هم بخرم.
در خانه من هم از چین سوغاتی دارم و هم از ایران. در خانه من میکسی از فرهنگ چینی و ایرانی وجود دارد، به طوری که بچه های من می گویند جایی برای بازی نداریم، به خاطر این که موزه ای در خانه من هست. به خصوص که من سال های زیاد هم در چین زندگی کرده ام.

پاول کلیمنیک که قبل از سفارت در ایران سفیر چین بود گفت: من چینی را به خاطر دو فرزندم یاد گرفتم. چون چین برایشان وطن دوم است. اما باور کنید در قلب من ایران جای خاصی دارد. مردمی که با آنها آشنا شدم، البته آن همه طبیعت دیدنی ایران، و زندگی در ایران، همه در قلبم می ماند، اما مهمتر از همه، مردم ایران هستند.
خدمتتان یک مثال می خواهم بزنم برای این که تاکید کنم برای من، از همه موضوعات مهمتر مردم ایران هستند،
به طور مثال خانه ای که محل اقامت من هست، متعلق به آقای دکتر حسن مرادی است که یک مرد ایرانی بسیار شایسته است و من خیلی دوستش دارم و برایش آرزوی موفقیت می کنم در ضمن در این مدت با بازرگانان، دیپلمات ها، خبرنگاران و تاجران زیادی هم آشنا شده و دیدار کرده ام.

وی اضافه کرد: می خواهم یک مثال دیگری برای شما بزنم، یکی از دوستان من که پزشک قلب است و متوجه شده ام که متمول هم هست، هر دو هفته یک بار به مشهد و حرم امام رضا می رود و مثل یک کارمند معمولی و بدون هر گونه دستمزد، به شستن و پاک کردن محوطه حرم می پردازد. او به طور مرتب، هر دو هفته یک بار، با کمال میل، این کار را انجام می دهد. این آدم و به طور کلی مردم ایران، الگوی فرهنگ و تاریخ ایران هستند.

سفیر اکراین در تهران گفت: مردم ایران ارادت بسیار زیادی به امامان، ائمه و شخصیت های برجسته اسلام دارند و در این بین، خدمت کردن به حرم امام رضا افتخار بزرگی است. فلسفه خیلی عمیقی اینجا هست.
پاول کلیمنیک درپاسخ به سئوال مجری درخصوص احوال ریه اش گفت: تشکر می کنم از پزشکان ایرانی که به معالجه من کمک کردند.

مجری پرسید: در اسناد و نقشه های تاریخی شما خلیج فارس به چه اسمی مندرج است؟ که وی پاسخ داد: با اطمینان کامل عرض کنم که «خلیج فارس» اسم این خلیج است به خصوص که از درس های تاریخ در مدرسه هم به یاد دارم انجا همیشه خلیج فارس بوده و هست.

پاول کلیمنیک در پاسخ به اینکه چه قدر به نشان ساخت ایران بر روی کالای ایرانی اعتماد دارید؟ گفت: من به کالاهای ایران کاملا اعتماد دارم و تصور خوبی از این کالاها دارم.مثلا وقتی سیب می خرم متوجه می شوم که بسیار طبیعی و خوب است به طور کلی کالاهای ایرانی با کالاهایی که در اوکراین می خرم تفاوت زیادی ندارند و مثل موادی هستند که در وطنم، اوکراین، تهیه می کنم.

مجری پرسید: قرار بود حجم تجارت بین دو کشور به یک میلیارد دلار برسد تا چه حد به این خواسته دست پیدا کردید؟
سفیر اکراین پاسخ داد: آمارهای متفاوتی داریم، به خاطر این که زمانی که جناب ظریف وزیر امور خارجه ایران با معاون اول نخست وزیر اوکراین ملاقات داشت، آمار حتی بیشتر از این مقدار عنوان شد.البته نصف این ارقام، در تجارت با کشورهای ثالث صورت می گیرد. هم چنین یکی از دوستان و همتایان من در کیف، رقمی در حدود دو میلیارد عنوان کرده بود.
البته باید خدمت تان عرض کنم که ما می توانیم حجم تبادلات کالای بین کشورهایمان را به مبالغی بسیار بزرگ تر از این هم برسانیم . تکلیفی که الان داریم این است که در یابیم که چه طور سطح این تبادلات را حفظ کنیم، ضمن این که باید بررسی کنیم که چه طور می توانیم حجم این تبادلات دو جانبه را افزایش بدهیم.

مجری برنامه سفیر پرسید: برنامه تان هم برای افزایش حجم مبالات چیست؟ الان موازنه تجاری به سمت اوکراین سنگین تر است تا ایران برنامه شما برای افزایش صادرات ایران به اوکراین چیست؟
وی پاسخ داد: یک روش برای افزایش صادرات کالاها و محصولات ایران به اوکراین افزایش صادرات محصولات نفتی است که می تواند خیلی زود تجارت و مبادلات بین دو کشور را متعادل کند.
زمینه دیگر برای افزایش صادرات ایران به اوکراین، داروسازی است، داروهایی که مردم و دولت اوکراین خریداری می کنند بیشتر از امریکا و سوئیس است، در حالی که از نظر کیفیت و قیمت داروهایی که در ایران تولید می شود برای اوکراین و مردمش مناسب تر است ضمن این که ارزیابی های کارشناسان حاکی از ان است که ایران، در زمینه مواد و کالاهای پزشکی و دارویی، می تواند بالغ بر یک و نیم میلیارد دلار به اوکراین صادر کند.
البته اوکراین هم در زمینه داروسازی فعالیت های خوبی دارد؛ به طوری که در حال برنامه ریزی هستیم تا با همکاری شرکت اوکراینی «ایندار» کارخانه ای در ایران ساخته شود که داروی انسولین تولید می کند.
من دو سال است که به دنبال این موضوع هستم و سعی می کنم این کار را پیش ببرم، اما از طرف ایران و اوکراین مشکلاتی پیش می آید که کار را کند می کند.
مهمترین مشکلی که با آن مواجه می شویم مشکل صدور گواهی است که خیلی سعی داریم تا برطرف شود، اما هنوز امکان پذیر نشده، اگر چه ما این ضرب المثلی را داریم که « آب روی سنگی که در زمین می نشیند نمی رود»، اما سعی می کنیم آن سنگ را برداریم.

مجری پرسید: در خصوص پیشرفت دارویی ایران به درستی اشاره کردید در صنعت دارو پیشرفت های زیادی داشته از جمله پیشرفت ها در حوزه کالاهای دانش بنیان. در حوزه نانو فناوری اطلاعات چه قدر با کالای دانش بنیان ایران آشنا هستید؟
پاول کلیمنیک پاسخ داد: من از چند پارک فناوری مثل پارک فناوری پردیس و قزوین بازدید کرده ام.
در شرایط دشوار اقتصادی کشورتان خیلی زیاد کار و در زمینه توسعه فناوری نوین و نانو تکنولوژی خیلی موفقیت کسب کرده اید.
من مطمئن هستم که با همکاری کارشناسان IT ایران و اوکراین ما می توانیم پیشرفت بسیار خوب و قابل توجهی در این زمینه داشته باشیم؛ به خصوص که کارشناسان IT اوکراین در زمره پنج کشور برتر این حوزه شناخته شده اند.
امروزه دنیا از یک طرف به بعد ششم، از نظر فنی و تکنولوژی، در بخش های بیو نانو تکنو حرکت و از طرف دیگر به مسائل انسان دوستانه و علوم انسانی توجه می کند.
در واقع مردم از کامپیوتر برای پیشبرد زندگی استفاده می کنند و از قابلیت های مغز خود، برای پیشبرد کامپیوتر الهام می گیرند و از همه این پیشرفت ها برای زندگی مردم در صلح و آرامش استفاده می کنند.
مطمئنم هستم که استفاده از دستاوردهای علمی و فنی و صنعتی می تواند در زمینه های مختلف صورت می گیرد.
پاول کلیمنیک افزود: امروز ما تجارت می کنیم، حتی بعد ششم نیست، بعد دوم، یعنی در ارتباطات و همکاری های بین کشورها و برای پیشرفت بشریت است، من مخالف تجارت نیستم، ما می توانیم تجارت کنیم،اما مهمتر از همه، برای اوکراین و ایران، در همه های دو جانبه، پیدا کردن بخش نوینی است که می تواند به توسعه همکاری های جدید کمک کند؛ مثلا بازرگانان به نزد من می آیند و می گویند ما می خواهیم ذرت و گندم خریداری کنیم، ما می گوییم که بفرمایید خرید کنید؛ ما همکاری می کنیم، اما باید زمینه خاصی پیدا کنیم که همکاری های دو جانبه عمیق تر و بلندمدتی پیدا شود. یعنی عمق بخشیدن به همکاری های بلند مدت را باید دنبال کنیم.
می شود یک ماشین تولید کنیم ماشینی که قبلا در دنیا تولید شده، ما باید با همکاری بین دو کشور محصولی تولید و پیدا کنیم که برای کشورهای مختلف دنیا جدید و در عین حال جذاب باشد. محصول جدیدی که حاصل بخش های مشترک فرهنگی ایران و اوکراین باشد.

وی در ادامه گفت: غذاهای دریایی که ایران دارد بسیار جذاب است؛ هم چنین ایران معروف به دستاوردهای خود در زمینه دامپزشکی است. هم چنین فرش، کشمش و پسته دارید، ضمن این که محصولات جدیدی هست که می توانیم در زمینه تبادل آنها همکاری کنیم.

مجری در ادامه پرسید: یکی از مسائل مهم عدم افتتاح حساب است یا اگر تجار ایرانی حساب باز کنند امکان انتقال پول از اوکراین به ایران را ندارند،این مهمترین چالش است، برای رفع این مشکل چه برنامه ای دارید؟ اخیرا بانک اوکراین بخش نامه ای صادر کرده که امکان پرداخت پول برای کالایی برای منشا ایرانی وجود ندارد، علت چیست؟ چه راهکارهایی برای رفع این موانع برای توسعه روابط اقتصادی دارید؟

سفیر اوکراین پاسخ داد: ما باید اول مناسبات و ارتباطات بانکی مان را به ارزهای ملی دو کشورمان تبدیل کنیم، هم چنین ساز و کارهای دیگری داریم که نمی دانم فعلا نمی خواهم در این مورد صحبت کنم و هم چنان اصلی ترین و مهمترین کاری که می توانیم انجام بدهیم یعنی تبدیل محاسبات بانکی به ارز ملی هر دو کشور یعنی به ریال ایرانی و هرونا اوکراینی.

مجری پرسید: همان طور که می دانید یکی از دستاوردهای توافق نامه هسته ای که به برجام موسوم است لغو تحریم های بانکی بوده الان که امریکا یک جانبه از این توافق بین المللی خارج شده سیاست اوکراین چیست؟ تابع سیاست امریکاست یا سیاست مستقلی خواهد داشت؟
پاول کلیمنیک پاسخ داد: اوکراین از منافع ملی خودش حمایت می کند، سیاست اوکراین امریکایی نیست، روسی نیست، اروپایی نیست، سیاست ما اوکراینی است و با توجه به منافع اوکراین، ما مردم ایران را دوست می بینیم. خروج ایالات امریکا از برجام یک مشکلی برای همه ما ایجاد کرده است و یک واقعیت شکل گرفته، اما در این موقعیت باید مثل کبوتر آسان و مثل مار عاقل باشیم و بدون نزدیک شدن به خطوط قرمز باید فکر کنیم چه طور می توانیم دستاوردهایی که کسب کردیم نگه داریم و در این مسیر پیشرفت کنیم.
مجری پرسید: اخیرا نمایندگان کشور ما به اوکراین آمدند از دستاوردهای این سفر اطلاع دارید؟ تفاهم نامه های منعقده چه بوده به کجا رسیده اند؟
وی پاسخ داد: بزرگترین و مهمترین دستاورد این سفرگروه دوستی بین پارلمان ایران و اوکراین از مجلس ایران به اوکراین این بود که نمایندگان پارلمان ایران توانستند با مقامات بلند پایه پارلمان اوکراین و هم چنین با دولتمردان وزارت امور خارجه اوکراین ملاقات کنند و اطلاعات مورد نیاز و دیدگاه و مواضع اوکراین در مورد همکاری های دو جانبه را کسب و دریافت کند.
فکر می کنم این نخستین گام برای همکاری دو جانبه خواهد بود، مطمئنم در شرایط کنونی نیاز به فعال سازی گفت و گوهای بین دولتی، در همه سطوح دو کشور، داریم من نمی گویم این گفت و گو آسان است، اما برای حل مشکلات بین دو کشور، به این گفت وگوها احتیاج داریم.
مجری پرسید: یکی از نکاتی که در این سفر به اوکراین مطرح شد خرید نفت با ارز ملی و واردات نهاده های دامی از اوکراین بود. در مورد بحث تفاهم نامه پولی مشترک آیا امکان پذیر است. بحث خرید نفت به کجا رسیده و قرار است چه اتفاقات اجرایی بیفتد؟
پاول کلیمنیک پاسخ داد: درست است این پیشنهادات از جانب ایرانی ها در مورد خرید نفت اوکراین مطرح شد. هم چنین سال گذشته و در سال پیش، این موضوع مورد بررسی، از جانب اوکراین، قرار گرفته بود؛ زمانی که این موضوع در اوکراین مطرح شده بود معلوم شد برای خرید نفت ایران به ساخت پالایشگاه جدید در اوکراین نیاز است؛ اما یک کار دیگر می توانیم بکنیم یا کارخانه یا پالایشگاه اوکراینی باید مدرنیزه شود.
ظاهرا این احتیاج به سرمایه گذاری زیادی دارد ضمنا حتی با وجود محدودیت هایی که از جانب امریکا اعمال شده، این مسائل فنی، بسیار زمان بر است. اما به یک مسئله دیگر می خواهم توجه شما را جلب کنم، اوکراین یکی از بزرگترین شبکه لوله های نفتی و گازی را دارد و در این موضوع، منافع مشترک بین اوکراین و اروپا وجود دارد و در مورد فرابری نفت ایران در پالایشگاه های اوکراین و اروپا، بهتر است صحبت و بررسی کنیم.
یک بار دیگر تکرار می کنم که در سطوح مختلف تعریف می کنم در این زمینه می توانیم همکاری کنیم و اوکراین از نظر خرید بنزین، گازوئیل، گریس و محصولات و فراورده های ایرانی می تواند بخشی از امنیت انرژی خود را تامین کند، هم چنین از نظر دیگر، نیازمندی های ایران به محصولات و کالاهای غذایی از طریق محصولاتی که ما می توانیم به ایران صادر کنیم تامین شود،این فرمولی است که از طرف حسن روحانی رئیس جمهور حمایت شده بود و فکر می کنم ما می توانیم در این موضوع به نقاط مثبت برسیم و هم چنین یک بار دیگر ذکر کنم در این موضوع باید مثل کبوتر آسان و مثل مار عاقل باشیم.
مجری پرسید: چه قدر مشکلات بانکی بین ایران و اوکراین متاثر از کارشکنی های امریکا است؟ که سفیر اوکراین پاسخ داد: طبیعتا آمریکا خیلی زیاد بر بانک های اوکراینی تاثیر دارد به خاطر این که اکثریت بانک های اوکراینی ارز اصلی شان دلار بود در این زمینه من در استفاده از ارزهای ملی بین ایران و اوکراین حمایت می کنم آماده هستیم ساز و کارهایی را بررسی کنیم که این همکاری ها بیشتر شود فکر می کنم این ساز و کارها وجود دارند.
سفیر اوکراین در پاسخ به این سئوال که برنامه ای برای تاسیس بانک مشترک برای مقابله با تحریم ها وجود دارد؟ گفت: بیش از دو سال من در مورد این طرح و برنامه کار می کنم؛ متاسفانه هر دو کشور خیلی زیاد وقت از دست دادیم هر دو کشور، در این مورد باید بگویم طرف اوکراینی فعالتر برای حل مسئله بود، شاید آن زمان ایران بیشتر گرایش داشت به سمت اروپا و شاید کمتر علاقه مندی برای ایجاد ابزار مالی بوده من الان حاضر نیستم بگویم به چه روش این ساز و کارهای فعال را خواهیم داشت، اما مطمئنم یک فردی پیدا خواهد شد که می توانیم از طریق آن همکاری کنیم.
مجری پرسید: معاونان بانک های مرکزی دو کشور مذاکراتی با هم داشتند برای حل کوتاه مدت مسائل بانکی دو بانک را مامور کردند یکی بانک اوکراین و یکی بانک خاورمیانه. نتیجه توافقات بین دو بانک به کجا رسیده است؟
پاول کلیمنیک پاسخ داد: آن موقع طرف اوکراینی در بازار و برای مبادرات مالی بین دو کشور به حذف دلار اصرار داشت، ولی جانب ایرانی اصرار داشت یک حساب کارزار در همان بانک افتتاح و از آن حساب استفاده کند، حالا زمان نشان می دهد جانب اوکراینی نزدیک تر به واقعیت بوده، در هر صورت باید همکاری کنیم در این مسیر برای پیدا کردن یک چاره جدید همکاری کنیم، آن موقع یک وضعیتی بود الان وضعیت دیگری است و باید به دنبال روش و چاره دیگری باشیم.
مجری در ادامه پرسید: طرح مهم توسعه ریلی بین دو کشور مطرح شد چند کشور دیگر در آن شرکت داشتند حدود ده میلیارد یورو این پروژه برآورد هزینه شد چند شرکت آمدند و براورد هزینه ای شد چه قدر توسعه ریلی استارت خورده برای تکمیل زنجیره ریلی بین ایران و اوکراین. چند وقت دیگر می توانیم جشن تکمیل زنجیره را بگیریم؟
سفیر اوکراین گفت: اجرایی شدن این پروژه به سرعت ساختن راه آهن آستارا و رشت بستگی دارد، همین که این مسیر راه آهن ساخته شود به زودی می توانیم این پروژه را تکمیل و به طرف اوکراین و اروپا وصل کنیم، در این زمینه وزارت زیر ساخت اوکراین همکاری موفقیت فعالی با طرف ایرانی دارد.
پاول کلیمنیک درپاسخ به این سوال که شما چه توصیه ای برای سرمایه گذاران اوکراینی برای سرمایه گذاری در ایران دارید؟ گفت: ما خیلی وقت است در زمینه ساخت و ساز توربین های گازی همکاری می کنیم، در حال حاضر تا حدی که می دانم 98 توربین گازی فعالیت دارند؛ در زمینه مدرن سازی صنعت گاز و لوله گازی ایران، در سال گذشته خیلی گفت و گو و مذاکره کردیم و فکر می کنم با وجود شرایط کنونی سیاسی می توانیم گفت و گو را تکمیل و به نتیجه مثبت برسیم، اما توصیه می کنم به تاجران و بازرگانان اوکراینی، اگر قصد کار و فعالیت بلند مدت در ایران داشته باشند، باید برنامه های بلند مدت هم داشته باشند.
مجری پرسید: سفارت اوکراین در ایران چه تسهیلاتی برای تجار ایرانی برای صادرات محصولاتشان به اوکراین اختصاص می دهد؟
پاول کلیمنیک پاسخ داد: اولا عرض کنم که اطلاعات مناسب را به شما ارایه می دهیم، دومین نکته ای که می خواهم اشاره کنم که روابط وارتباطات بین اتاقهای تجاری بین کشور ایران و اوکراین است و من می دانم که روسای این دو اتاق تجاری ایران و اوکراین ارتباطات دوستانه و نزدیکی بین خودشان دارند و هم چنین همکاری های دو جانبه در سطح استان های ما دارند.
هم چنین ما در بالاترین سطح برای برگزاری جلسات و در سطح کمیته های بین پارلمانی و همین طور کمیته همکاری های تجاری و صنعتی مساعدت و کمک می کنیم.

مجری پرسید: همان طور که می دانید اطراف ایران ناامنی های زیادی هست در شرق ایران در عراق سوریه در غرب ایران در افغانستان و جنوب ایران در یمن شاید ناآرامی های متعددی هستیم با توجه به ناآرامی های اطراف ایران شما به عنوان سفیر اوکراین در ایران احساس ناامنی می کنید؟ وضعیت امنیت در ایران را چه طور ارزیابی می کنید؟
پاول کلیمنیک پاسخ داد: از طرف خود من هیچ مشکلی ندارم در سال 2013 در ماه سپتامبر کلیسای کاتولیک دنیا گفت جنگ جهانی سوم شروع شده یعنی جنگ جهانی ترکیبی یعنی جنگ جهانی هیبرید، جنگ اطلاعاتی، هم جنگ نرم هم عملیات مسلحانه شروع شده، هم چنین جبهه غربی این جنگ در مرز هست و جبهه مرکزی این جنگ در خاورمیانه سوریه عراق و کشورهای خلیج فارس واقع شده و در مورد وضعیت آینده در افغانستان بسیار نگران کننده و هم چنین تایم اول است اگر ما از اصطلاحات بازی فوتبال استفاده می کنیم با شکست داعش تمام شده است و هم چنین از خدا می خواهم اصلا نمی خواهیم تایم دوم این جنگ ادامه داشته باشد اما به هر صورت می بینیم ایران موقعیتش در مرکز در وسط این جنگ قرار دارد و هم چنین این وضعیت چالش های جدی ایجاد می کند و هم چنین ما امیدوار هستیم که با حکمت و با فعالیت حکومت ایران یک تاثیر مثبت بر بازیکنان و وضعیت کل کشورهای خاورمیانه خواهیم دید.

مجری پرسید: نظر شما در خصوص صحبت های اخیر رئیس جمهور ایالات امریکا در خصوص ایران و مردم ایران چیست؟ که سفیر اوکراین پاسخ داد: اوکراین منافع ملی خودش را دارد و منافع خود اوکراین نزدیک تر به حکومت اوکراین است.
وی در پاسخ به این سوال که خروج امریکا از برجام تا چه میزانی صلح جهانی را به خطر انداخته است؟ گفت:
اوکراین به نتایج آژانس بین المللی انرژی هسته اطمینان کامل دارد البته خروج امریکا از برجام برای کشورهای خارجی دردسر ایجاد کرده است. یک واقعیتی شکل گرفته یک واقعیت تشکیل شده که باید فکر کنیم چه طور به زندگی مان در این موقعیت ادامه بدهیم.

مجری گفت: روحانی در یکی از نطق های خود گفت اگر ایران نتواند از نفت خودش در خلیج فارس استفاده کند ایران هم اجازه نمی دهد کسی استفاده کند کارشناسان تلویحا این نطق رئیس جمهور ایران را به این تشبیه کردند ممکن است ایران تصمیم به بستن تنگه هرمز بگیرد اگر این تنگه بسته شود چه بر سر اقتصاد دنیا میاد؟
سفیر اوکراین پاسخ داد: الان سناریوهای وحشتناکی در نظر می گیرند نقاشی می کشند کارشناسان سیاسی و متخصصان سیاسی این کار را می کنند بابت این کار پول می گیرند باز هم از طرف دیگر سیاستمداران هم مشغول این کار هستند سناریوهایی پیش بینی می کنند من فکر می کنم این رویکرد در واقع درست نیست که این سناریویی که فرمودید به معنی این نیست که هر کارشناسی بیاید و تصمیمی بگیرد حتما انجام شود اتفاقی که پیش بینی شده بود بیفتد از اوایل قرن هجدهم همه تصمیم ها در سطح دنیا مشترکا گرفته می شود و در نتیجه هم پروسه های سیاسی جریان های سیاسی اجتماعی صورت می گیرد .
نمی شود کسی تصمیمی بگیرد و براساس آن تصمیم های گرفته شده اتفاقاتی که پیش بینی شده بود بیفتد فکر می کنم ما باید بهتر فکر کنیم و رفتارمان بهتر باشد نسبت به آن افرادی که در بالا هستند و در ریاست هستند در حکومت هستند و مردم را اداره می کنند احتمال و سناریوی بستن هرمز خوب می بود اگر ما با شما بازی می کردیم مثلا در کامپیوتر یا بازی استراتژیک می بود این خوب است اما در موقعیت کنونی فکر نکنم این اتفاق بیفتد در این مورد هیچ کامنتی نمی خواهم بدهم .

پاول کلیمنیک در پاسخ به اینکه در توان انجام این کار از طرف ایران شکی دارید؟ گفت: نه من تنها باور به حکمت ریاست جمهوری ایران و حکمت وزارت امور خارجه وزیر امور خارجه دارم و این را می بینم و به دیپلماسی چند ساله ایران باور دارم.

مجری پرسید: در حال حاضر ایران در حال مذاکره با اروپاست برای پیگیری برجام با توجه به علاقه مندی اوکراین به عضویت اروپا اوکراین برنامه اش چه است؟ چه سیاستی را دنبال می کند آیا تصمیمات بین اروپا و ایران اوکراین از آن تصمیمات تبعیت می کند یا سیاست دیگری را دارد؟
پاول کلیمنیک پاسخ داد: در حال حاضر اوکراین قصد ندارد در مذاکرات ایران و اروپا شرکت کند به خاطر این که این موضوع بین کشورهای امضا کننده برجام صورت می گیرد و اوکراین جزو امضا کنندگان نبوده اوکراین به پروسه مذاکراتی بین ایران و اروپا توجه می کند و امیدواریم در نتیجه به توافق رسیدن کشورهای ایران و اروپا هم زندگی هم همکاری های دو جانبه بین ایران و اوکراین تسهیل شود
وی ادامه داد: ما از فرمولی استفاده می کنیم مشخص می کند هر کشور ثالث بر روابط دو جانبه ایران و اوکراین تاثیری ندارد البته ما شرایط جهانی را در نظر می گیریم البته ما تصمیم های سازمان های بین المللی و اقدامات همسایگان را در نظر می گیریم در فضای بدون هوا زندگی نمی کنیم همه شرایط را در نظر می گیریم پیش بینی می کنیم در سیاست خارجی مان ایران را به عنوان یک کشور دوست و شریک می بینیم و همکاری اوکراین با ایران جوابگوی منافع ملی اوکراین می باشد و باز هم به چه شکلی همکاری دو جانبه بین ایران و اوکراین محقق می شود باید بررسی کنیم و مثل مار عاقل باشیم.

مجری گفت: ترامپ یکی از بهانه هایش در 8 می تولید موشک های ایرانی است آیا ایران برای تولید موشک برای دفاع از کشور خودش باید از کشور دیگری اجازه بگیرد این را هم اضافه کنم ایران هیچ گاه آغازگر جنگی نبوده سال ها پیش توسط همسایه خودش متحمل جنگ بسیار ویرانگری شد که تلفات زیادی را درپی داشت و ایران شهدای زیادی داشته ایران برای دفاع از کشور خودش به نظر شما باید از جایی اجازه بگیرد؟
سفیر اوکراین گفت: ریاست حکومت ایران با توجه به منافع و برای تامین منافع ملی کشور خودش تصمیم مناسب می گیرد هم برای نفع مردم ایران و هم برای تامین منافع ملی کشور و هم چنان مطمئن هستیم که امروز ایران یک بازبین فعال در سیاست خارجی دنیا می باشد به این خاطر می خواستم اشاره کنم که دولت حکیم ایران و دولت عاقل ایران نیازی به توصیه و نظر جناب آقای سفیر ندارند و اگر ما برمی گردیم به نقض تعهدات و معاهدات بین المللی می خواهیم تکرار کنیم باز هم تکرار می کنم و می خواهم اشاره کنم و توجه شما را به این جلب کنم در سال 1996 یک پیمان بوداپست بین کشورهای اروپایی و کشور روسیه به امضا رسیده بود که هم چنان حکومت اوکراین هم یکی از امضا کنندگان این پیمان بود و 4 سال پیش یکی از کشورهای امضا کننده این پیمان یعنی روسیه این پیمان را شکست و از این خارج و به سرزمین اوکراین حمله کرد اما به هر صورت به نظر می رسد هر سیاست مدار، رئیس جمهور، شخص شایسته در سیاست خارجی باید از آن سیاست پیگیری و دنبال کند که باعث بدتر شدن وضعیت جهانی نشود تنها به بهبود وضعیت جهانی و بین المللی کمک شود.

پاول کلیمنیک درپاسخ به این سوال که چه قدر با توان نظامی ایران آشنا هستید؟ گفت: فکر می کنم ایرانی ها اعتماد دارند و می توانند از کشور خودشان دفاع کنند .

مجری گفت: رئیس جمهورهای مختلف ایالات متحده امریکا از جمله اوباما از جمله ترامپ یک جمله معروف دارند می گویند برای ایران تمام گزینه هااز جمله گزینه نظامی روی میز است فکر می کنید توان ایران برای هر گونه نقش آفرینی منفی امریکا چه قدر بازدارنده است؟
سفیر پاسخ داد: باز هم برمی گردم به آن روزهایی که گفته بودم باید ایران را به طور کامل ارزیابی و بعدش اقدام کنیم . از امریکا بگذریم بهتر است.

مجری پرسید: همان طور که می دانید روابط ایران و سوریه در حال توسعه است چه قدر توسعه این روابط در توسعه روابط تهران و کیف موثر است؟ و سفیر پاسخ داد: ما هم چنین فکر می کنیم ایران از فرمولی که هر کشور ثالث می تواند تاثیری بر روابط دو جانبه ایران و اوکراین داشته باشد این حق ایران است در مورد انتخاب شریک خودش اوکراین هم حق دارد انتخاب کند اما در روابط بین دو کشور ما از منافع ملی خودمان حمایت می کنیم و کشور اوکراین کشور ایران را کشور دوستی می بیند.

مجری پرسید: یکی از مسائل هم در توسعه روابط اقتصادی سهولت رفت و آمد تجاری بین دو کشور است چه اقداماتی برای لغو روادید صورت گرفته برای حضور تجار ایرانی در اوکراین چالش هایی برای صدور روادید هست آیا می توانیم به جایی برسیم که لغو روادید بین دو کشور باشد؟
پاول کلیمنیک پاسخ داد: از اول می خواستم بگویم مشکلات موجود و مشکلات دو جانبه هست من از این وضعیت مثل شما راضی نیستم در اوکراین به شفافیت در این باره صحبت می کنیم. بیش از یک ماه پیش یک مرکز صدور ویزای اوکراینی در تهران افتتاح شد و با افتتاح مرکز صدور ویزا واسطه گری میانجی گری از بین رفت و همچنان سیستم تایید صدور ویزا توسط مراجع ذی نفع اوکراین حذف شد نه تنها از نظر فنی این مشکل حل شد اما به هر صورت این اتفاق افتاد در حال حاضر ما زمانی 5 روزه داریم. در این زمان امکان صدور یا عدم صدور ویزا عدم تایید یا مورد تایید قرار می گیرد بعد از این باید مذاکره گفت و گو کنیم.

مجری پرسید: اوکراین تجربه ای دارد در واحدهای پولی متفاوت و حتی 5صفر از پول ملی خود حذف کرد حذف این صفر و تغییرات واحد پولی چه کمکی به اقتصاد شما کرده است؟
سفیر پاسخ داد: متاسفانه الان رئیس جمهور در اوکراین نیست دوست دارد به ایران سفر کند امسال از تهران بازدید کرد مجری اصلاح حذف 5 صفر از واحد پول اوکراین خودش بود و بهتر می توانست به سوال شما جواب دهد به هر صورت در واقع چند واحد پول اوکراین نداشت یک واحد پول داشتیم .
مجری پرسید: به نظر می رسد سهم 16 درصدی اوکراین در ترانزیت گاز به اروپا کشور شما به عرصه ای برای تنش سیاسی میان غرب با روسیه تبدیل کرده چه قدر با این تحلیل موافقید؟
پاول کلیمنیک پاسخ داد: انتقال گاز با استفاده از امکانات اوکراین یکی از مشکلاتی است که بین اروپا و روسیه پیش میاد این یکی از مشکلاتی که واقعا اوکراین را در وسط موقعیت جغرافیایی که روسیه با اروپا قرار داده روسیه سعی می کند خط لوله را بسازد خارج از سرزمین اوکراین ما همکاری می کنیم با شرکای اروپایی مطمئن هستیم این شبکه لوله خارج اوکراین دولتی و سیاسی است تجار و بازرگانان آنجا شرکت نمی کنند، می بینند امکاناتی که اوکراین دارد تجربه ای که اوکراین در ساخت لوله گازی دارد فرصتی برای توسعه همکاری دو جانبه بین ایران و اوکراین است .
سه بار وزیر نفت ایران و سه دفعه پیشنهادت خودم را ارایه دادیم اولا برای ساخت مخازن نگه داری مایع گاز و در مورد خرید و فروش گاز و هم چنین در مورد ساخت توربین گاز در ایران اما جوابی از طرف نفت ایرانی دریافت نشد این یک بخش دیگر برای توسعه همکاری است.
مجری پرسید: چشم انداز روابط ایران و اوکراین را با توجه به تمامی جوانب چه طور ارزیابی می کنید؟
که سفیر پاسخ داد: یک نگاه می کنیم به پارچه ای که روی دیوار است و رنگ هایی که در فرهنگ اوکراین است در فرش ایران و اوکراین شباهت زیادی دارند دو ملت در دنیا می شناسم که تخم مرغ رنگ می کنند یکی ایران و یکی اوکراین است در حالی که به نقشه ایران نگاه می کنید اسامی دریاچه ها و رودخانه ها یک ریشه زبان فارسی هم دارند.
ارتباطات واقعی بین مردمان ما بیشتر از آن که می توانیم تصور کنیم و هم چنین می خواستم بگویم که من از آموزش دانشجویان ایرانی در اوکراین خوشحالم و از این ایده افزایش دانشجویان ایرانی در اوکراین حمایت می کنم نه به خاطر پولها و هزینه هایی که بابت آموزش و زندگی شان در اوکراین پرداخت می کنند اما به این خاطر از این ایده و پیشنهاد حمایت می کنم 20 سال دیگر هم ایرانیانی که دانشجویان در اوکراین بودند از منافع ملی ایران و اوکراین حمایت خواهند کرد این یک ستون پنجم ایران در اوکراین خواهد بود و به عکس دانشجویانی که اوکراین را دوست دارند و دنبال بهبود روابط دو جانبه بین کشور ایران و اوکراین هستند از موضوع توسعه همکاری دو جانبه دولت خودشان حمایت و پشتیبانی خواهند کرد.

مجری گفت: علاقه زیادی در اوکراین به شعرای ایرانی هم چون خیام و فردوسی است پیشنهاد می کنم جناب سفیر برای تعمیق روابط دوستی این موضوع پیگیر شود که میدان یا خیابانی در اوکراین به نام یکی از شعرای ایرانی ثبت شود و متعاقب آن در یکی از شهرهای ایران هم یک میدان یا خیابانی به نام یکی از شعرای اوکراین نامگذاری شود.
پاول کلیمنیک پاسخ داد: من کاملا از پیشنهاد و توصیه شما حمایت می کنم
مجری برنامه سفیر اظهارداشت: هر آنچه می خواهید با ملت ایران در میان بگذارید و او نیز گفت: یک ضرب المثل در اوکراین داریم مردم درخت ها را پرورش می دهند برای اینکه فرزندان ما زیر سایه این درختان استراحت کنند به همین خاطر می خواستم برای مردم ایران آرزو کنم درخت دوستی بین کشور ایران و اوکراین درختی باشد که سایه قشنگی داشته باشد تا فرزندان ما استراحت و در دوستی زندگی کنند

تاریخ ایران

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار