بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

خارش و سوزش عضلات

احساس خارش و سوزش عضلات ، در واقع احساس سوزش و خارشی است که در سطح پوست وجود ندارد، بلکه در عمق بافت ماهیچه در زیر پوست احساس می شود. این احساس معمولا بدون قرمزی یا سوزش پوست در فرد بوجود می آید و می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد، هرچند شرایط خاص هر فرد می تواند احتمال آن را افزایش دهد. این موضوع به ویژه در دوندگان معمول تر و رایج تر است. در این مقاله از بخش ورزش و سلامتی دکتر سلام به بررسی این موضوع می پردازیم.

خارش و سوزش عضلات

دانشمندان در حال انجام مطالعات بسیاری درباره بحث خارش و سوزش هستند و به دنبال بررسی ارتباط آن با سلامت جسمی و درد می باشند. هنگام احساس خارش در عضلات، در واقع این بافت های عضلانی نیستند که خارش دارند، بلکه علت سیگنال اشتباهی است که اعصاب در ماهیچه ها ارسال می کنند. همچنین ممکن است این احساس مربوط به این باشد که اعصاب چگونه به افزایش جریان خون در طی فعالیت بدنی و نیز حرارت و گرما پاسخ می دهند.

خارش و سوزش عضلات

داشتن این احساس در عضلات خطرناک نیست، اما می تواند نشانه ای از مشکلی در جایی دیگر از بدن باشد. در صورتی که این احساس ادامه داشته باشد و یا فرد مجددا آن را احساس کند، باید با پزشک درباره هر گونه علت های احتمالی صحبت کنید. اگر باردار هستید و ناگهان خارش و سوزش در عضلات احساس کردید، ممکن است مشکلی  جدی در کبد داشته باشید. در صورتی که هرگونه علائم دیگری از واکنش های آلرژیک دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

علت خارش و سوزش عضلات

از اینکه دقیقا چرا عضلات خارش یا سوزش دارند اطلاعات کاملی در دسترس نیست، اما در ادامه به بخشی از علت های احتمالی آن اشاره خواهیم کرد. تشخیص علت در صورتی که نشانه های دیگری وجود داشته باشد،آسان تر است؛ اما خارش و سوزش در عضلات معمولا علائم خاصی ندارد.

سیستم عصبی دارای گیرنده هایی است که به محرک ها (مانند گرما، سرد، درد و خارش) واکنش نشان می دهند و به بدن می گویند که چطور باید از خود دفاع کند. دانشمندان در حال بررسی اعصاب و علت رفتار ها و واکنش های عصبی هستند.

تعداد زیادی از مطالعات در پی همگام سازی پاسخ های عصبی درد و خارش می باشند. این رویه می تواند منجر به ایجاد پیشرفت هایی برای درمان درد مزمن و خارش شود.

خارش و سوزش عضلات

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن با علتی ناشناخته است که عضلات را تحت تاثیر قرار می دهد. درد و خستگی عضلات ناشی از فیبرومیالژیا ممکن است باعث احساس سوزش در عضلات شود. سایر علائم فیبرومیالژیا شامل درد و ضعف در بدن است.

سندرم خستگی مزمن

در تحقیقات اخیر انجام شده، علت برخی از علائم سندرم خستگی مزمن (CFS) مشخص گردیده است. افراد مبتلا به CFS ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

سرگیجه خارش مشکل در هضم غذا درد مزمن مشکلات مربوط به مفاصل و استخوان

دانشمندان به این نتیجه دست یافتند که این علائم تنها به یک ژن در افراد مبتلا به CFS و اعضای خانواده آنها مرتبط است. لازم به ذکر است که خارش و سوزش ناشی از CFS بیشتر در سطح پوست و نه در عضلات رخ می دهد. با این حال، CFS نیز بر عضلات تاثیر می گذارد و ممکن هنگام خستگی در عضلات، احساس خارش نیز پیش بیاید.

خارش و سوزش عضلات

خشک شدن عضلات

احساس خارش و سوزش یک احساس غیرمعمول است که امکان دارد با بیماری ام اس همراه باشد. علائم مرتبط با آن شامل سوزش، درد و احساس سوزن سوزن شدن در بدن می شوند. ام اس یک بیماری سیستم مرکزی عصبی است، لذا حتی اگر هیچ عاملی برای خارش وجود نداشته باشد، می تواند باعث ایجاد احساس خارش و سوزش در عضلات شود.

خارش عصبی

آسیب به سیستم عصبی می تواند بدون هیچ علامت ظاهری باعث ایجاد خارش در عضلات شود. عواملی نظیر سکته، ام اس، زونا و همانژیوم غاری می توانند باعث خارش عصبی شوند، زیرا عوامل مذکــور بر بسیاری از مسیرهای عصبی تاثیر می گذارند. از آنجا که یافتن مکان خارش عصبی امری دشوار است، ممکن است به عنوان یک خارش و سوزش در عمق عضله تجربه شود.

نتایج یکی از مطالعات انجــام شده نشان داد که خارش می تواند ناشی از مشکلات اتصال مغز باشد. این موضوع کمک شایانی به حرکت رو به رشد علم می کند که هدف آن درک بهتر نحوه اثرگذاری اعصاب و سلامت عصبی بر خارش است.

خارش و سوزش عضلات

احساس خارش و سوزش عضلات در طول تمرین و بعد از آن

اگر خارش و سوزش عضلات شما تنهـا زمانی اتفاق می افتد که ورزش می کنید، احتمالا شما علائم دیگری نخواهید داشت.

بسیاری از مردم از خارش و سوزش عضلات به خصوص در آب و هوای گرم یا زمانی که از آخرین تمرین آنها چیزی نگذشته، شکایت دارند. ورزش، به خصوص تمرینات مختص قلب مانند راه رفتن و دویدن، جریان خون را افزایش می دهد و اکسیژن زیادی را به عضلات می فرستد. باور ما این است که رگ های خونی عضلات، فراتر از قبل در حالت کشش قرار می گیرند و این موضوع اعصاب موجود در اطراف آنها را بیدار می کند.

یکی از مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان داد که موش ها یک گیرنده عصبی مهم دارند که باعث برقراری ارتباط بین انقباض عضلات و احساس خارش و سوزش در عضلات می شود.

از آنجایی که پیغام های عصبی که احساس درد را مخابره می کنند، با پیغام های عصبی خارش ارتباط دارند، احساس خارش در عضلات نیز می تواند یکی از راه هایی باشد که بدن شما استرس دریافت شده از تمرین را تخلیه می کند.

مطالعات موردی نشان داده اند که ورزش می تواند باعث ایجاد واسکولیت یا همان التهاب عروق خونی شود. هنگامی که عروق خونی ملتهب می شوند، دیواره های این عروق تغییر کرده و می توانند جریان خون را محدود کنند. همه این موارد ممکن است به اعصاب موجود در عضلات پیغام بفرستند و باعث ایجاد خارش در عضلات شوند.

لازم به ذکر است که هیچ کدام از موارد مذکور به شکل مستند اثبات نشده است، اما خارش و سوزش عضلات را می توان اتفاقی معمول در میان دوندگان دانست.

دارو

شاید خارش و سوزش عضلات به علت یکی از داروها یا مکمل های مورد استفاده شما باشد. در مورد عوارض جانبی احتمالی داروهایتان ، از جمله تداخل داروها ( اگر چند نوع دارو مصرف می کنید)، با پزشک خود مشورت کنید.

خارش شکم

دوران بارداری

علت خارش و سوزش عضلات در دوران بارداری می تواند کششی باشد که بدن انجام می دهد تا بتواند بیشتر رشد کند و نتیجتا جنین را حمل کند. اما این نیز می تواند نشانه ای از کلستاز کبدیِ بارداری (ICP) باشد. این بیماری می تواند خطرهایی برای شما و نیز جنین به همراه داشته باشد و در سه ماهه سوم بارداری رخ می دهد. اگر علائم این بیماری را دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

آسیب پذیری در برابر پروتئین بخاطر ورزش

برخی از افراد در مواردی نادر می توانند به ورزش واکنش آلرژیک داشته باشند. آسیب پذیری در برابر پروتئین بخاطر ورزش می تواند علائمی مثل خارش و مشکل در تنفس باشد.

درمان خارش در عضلات

اینکـه چگونه خارش و سوزش عضلات را درمان کنید کاملا به علت آن بستگی دارد. یک پزشک باید علل خارش شدید و مکرر را بررسی کند. هدف اصلی در درمان خارش و سوزش عضلات ، کاهش میل به خاراندن، آن هم بدون آسیب به عضلات و پوست است.

درمان های خانگی

موارد نه چندان شدید و نادر خارش و سوزش عضلات را می توان در خانه درمان کرد.

برای این کار می توانید موارد زیر را امتحان کنید:

با لوسیون مایع و بدون عطر ماساژ دهید.

دوش و یا حمام خنک بگیرید تا جریان خون کاهش یابد. تمرکز کنید تا ذهن خود را آرام کرده و بر احساس خارش فائق بیایید. برای ریکاوری بعد از دویدن شدید، پاهایتان را به دیوارگذاشته، حالت بدنی یوگا بگیرید. یخ را به منطقه خارش عضله بگذارید تا احساس خارش را آرام کند. کرم کپسایکین کرم ضدآفتاب است که ممکن است املاح مورد نیاز را فراهم کند. استامینوفن (تیلنول) می تواند التهاب عضلانی را کاهش داده و لذا خارش موجود را تسکین دهد.

خارش و سوزش عضلات

درمان های پزشکی

اگر دچار بیماری هستید که موجب خارش و سوزش عضلات می شود، پزشک می تواند برای شما یک برنامه درمان تهیه کند.

در برخی موارد، داروهای ضد افسردگی، ضد اضطراب و آنتی هیستامین ها می توانند راهگشا باشند.

در مواردی که خارش از نوع عصبی است، بیهوشی یا بی حسی موضعی نیز کاربرد دارد. برخی از شواهد غیر قابل اثبات نشان می دهند که بازتاب شناسی (رفلکسولوژی) می & عضلات

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار