بزودی در این مکان تبلیغات درج میشود

مشهد|روایت شیرین قاری بین‌المللی قرآن‌کریم از ختم 7 سوره در طواف خانه خدا+ فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، ماه مبارک رمضان، ماه تولد قرآن، ماه اُنس با قرآن، ماه بهار قرآن و ماه شناخت و بهره‏‌برداری فکری و عملی از قرآن است، در همین زمینه مصاحبه‌ای با استاد جعفر عرفانیان از مدرسین و قاریان ممتاز قرآن مشهد و کشور تهیه شده که بدین شرح است:

تسنیم: از چه سنی فعالیت قرآنی خود را آغاز کردید و چگونه شد که این مسیر الهی را برگزیدید؟

عرفانیان: اکنون که در آستانه پنجاه سالگی هستم، حدود چهل سال سابقه فعالیت قرآنی دارم، یعنی از 10 سالگی فعالیت‌های قرآنی را شروع کردم، و اکنون نیز در عرصه تدریس، داوری و تلاوت، فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهم و شاید برای خیلی‌ها باورکردنی نباشد که بنده از سن 40 سالگی تلاوت‌های رسمی خودم را آغاز کردم در حالی که تجربه نشان داده خیلی از قاریان بین‌المللی ما اکثرا از سن 40 سالگی به بعد از خواندن بازنشسته می‌شوند اما من به لطف قرآن و حضرات معصومین(ع) توانستم از سن 40 سالگی رسما تلاوت‌های خود را آغاز کنم و به استان‌های مختلف و کشورهای اسلامی از طریق شورای عالی قرآن و سازمان ارتباطات اسلامی جهت تلاوت دعوت شدم و همچنان در حال ادامه این مسیر هستم.

تسنیم: هدف و انگیزه مشخصی شما را به سمت فعالیت در عرصه قرآن سوق داد؟

عرفانیان: من دو انگیزه شخصی در مسیر فراگیری قرآن داشتم، نخستین آن آرزوی شخصی خودم بود که بتوانم به این مهم دست پیدا کنم و دومین آن آرزوی والده من بود.

تسنیم: در مسیر فعالیت قرآنی خود از راهنمایی چه اساتیدی بهره بردید و این اساتید چه نقشی در رشد قرآنی شما ایفا کردند؟

عرفانیان: در آن زمان به دلیل نبود و ضعف امکانات شرایط مثل اکنون نبود، اوایل در محله چهنو پایین خیابان که زندگی می‌کردیم اساتیدی بودند که گاها به آن‌ها دسترسی داشتیم مثل استاد دریادل، استاد صادق نجات، استاد عباسعلی درستکار که از اساتید بزرگی بودند که برای من زحمت‌های فراوانی کشیدند، پس از آن به تدریج به جلسات دیگران رفتم تا کسب تجربه بیشتری کنم و حضورم در این جلسات صرفا فقط جنبه گوش دادن و کسب فیض بردن از محضر اساتید حاضر در آن جلسات داشت و همچنین آرزوی شخصی من این بود که مدرس و قاری خوبی شوم.

تسنیم: تاثیر قرآن در سبک زندگی و فعالیت‌های روزمره شما چه بوده و آثار و نتایج آن چگونه است؟

عرفانیان: اصلا این یک قاعده است، یعنی کسی که با قرآن باشد خود به خود در یک مسیر آرامش و نظم قرار می‌گیرد و ما را وادار می‌کند در یک مسیر درستی قرار بگیریم، حتی اگر یک درصد یا پنج درصد یا 10 درصد قرآن را درک کرده باشیم قطعا در زندگی‌مان تاثیرگذار است، برکاتی که در کنار قرآن شامل حال من شده، الطاف غیرقابل وصفی است که نمونه‌اش در زندگی من یافت نخواهد شد و این مسیر معنوی قطعا برکات فیزیکی و معنوی خودش را به همراه دارد.

تسنیم: برگزاری مسابقات قرآن تا چه حد در سنجش عیار قاریان ما اثر دارد؟

عرفانیان: رویکرد من از اول در مسابقات نبود زیرا که ماحصل مسابقات سلیقه داوران است و نظر من هم این است که مسابقات یک کار تشریفاتی است، به همین دلیل دنبال آن را نگرفتم علیرغم اینکه خودم داور مسابقات هستم ولی اعتقادی به مسابقات ندارم، اهل فن این رشته، تلاوت بنده را جزو دسته تلاوت‌های بین‌المللی طبقه‌بندی می‌کنند و از برکات این تلاوت‌ها این بوده که بنده از طرف کشور عربستان به عنوان مبلغ و سفیر قرآنی ایران در آن کشور تلاوت داشتم و دو سال پیش هم به عراق و شهر نجف دعوت شدم و در داخل کشور هم استان‌های مختلف دعوت می‌کنند و با استاد شاکرنژاد به شهرستان‌ها برای تلاوت‌های مجلسی دعوت می‌شویم.

تسنیم: یکی از منویات مقام معظم رهبری راه‌اندازی و توسعه نهضت حفظ قرآن است. به نظر شما در این مسیر چقدر موفق بوده‌ایم؟

عرفانیان: مقام معظم رهبری از شخصیت‌های بزرگ قرآنی هستند و به قرآن اهمیت زیادی می‌دهند اما دوستانی که اکنون در تشکیلات قرآنی مشغول فعالیت هستند راضی از اوضاع بودجه قرآنی نیستند و این نهضت حفظ هم بنا به فرموده ایشان آغاز شده و نسبتا موفق بوده اما هنوز آن طور که باید و شاید به نتیجه نرسیده، علیرغم کم مهری‌های دولت مردم خودشان از این جایگاه قرآنی دفاع و به اندازه تلاش‌شان زحمت می‌کشند زیرا اگر فرهنگ قرآنی زنده بشود همه چیز مردم درست خواهد شد زیرا ما هیچ الگویی بهتر از قرآن نداریم و در راستای قرآن هرچقدر تلاش شود باز هم کم است.

تسنیم: ماه رمضان، ماه بهار قرآن است. درخواستی که از مسئولان در راستای توسعه فرهنگ قرآنی در این ماه دارید چیست؟

عرفانیان: قرآن شفا و هدایت است اما نه برای یک ماه بلکه برای کل عُمر انسان، متاسفانه آن طور که باید و شاید از قرآن و تفسیر آن بهره‌ای نمی‌بریم. باید در کنار قرآن، فهم، تفسیر و ترجمه آن هم باشد ولی متاسفانه به دلیل استقبال ضعیف کم‌رنگ‌تر است و اگر بخواهیم بهره‌برداری معنوی هرچه بیشتر از قرآن به ویژه در این ماه داشته باشیم باید جلسات را از یکنواختی خارج و به ترجمه و تفسیر قرآن توجه بیشتری بدهیم.

عوامل اینکه هنوز جایگاه قرآن به جایگاهی عمومی تبدیل نشده بیشتر تقصیر خود ماست ولی اگر ما به درک این حدیث پیامبر(ص) که فرمودند: تلاوت‌کننده قرآن و شنونده قرآن در ثواب شریک یکدیگرند برسیم، خیلی می‌تواند در جهت یاری و استمداد از قرآن موثر باشد و نکته دیگر اینکه به هرکسی توفیق خادمی آستان قرآن را ندادند و مخاطبان آن به طیف خاصی محدود می‌شود.

متاسفانه عدم برنامه‌ریزی، استعدادسنجی و عدم انسجام دستگاه‌ها از عوامل دیگر محجور ماندن قرآن و عدم بهره‌برداری از استعدادهایی است که نمونه آن‌ها در جهان بی‌نظیر است. این یک ضعف است برای جامعه ما که سال‌ها پیروزی انقلاب میگذرد ولی به آن جایگاه مطلوب قرآنی دست پیدا نکردیم، پس باید همه دست به دست هم بدهیم، اگر هم کوتاهی شده همه مقصر هستیم و باید پاسخگو باشیم.

جوان‌ها و نوجوان‌های ما، همگی دارای استعداد هستند و نباید ناامید شوند و اگر واقعا به مسیر قرآن رو آورند قطعا خدا یاور آن‌ها خواهد بود.

گفت‌وگو از سروش عربی

انتهای پیام/ ز

روایت شیرین المللی

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار